Üniversite öğrencileri organ bağışında bulundu  

Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda (EMYO) “Organ Doku Bağışı ve Nakli” konulu konferans düzenlendi. Konferans sonunda açılan stantta öğrencilerin organ bağışları kabul edildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda (EMYO), Elbistan Şehit Hilmi Özer İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından ‘Organ Doku Bağışı ve Nakli’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansta, organ nakli ve kimlerden organ nakli yapılabileceğine ilişkin olarak katılımcılara bilgiler sunuldu.

EMYO Müdürü Öğr. Gör. Muharrem Eren, öğrencilerde organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Eren, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu durum işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturabilmektedir. Bu nedenler dolayısıyla, organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması gerekmektedir. Organ bağışı, organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığıdır. Bu amaçla öğrencilerde ve personellerimizde bu konuda farkındalığı artırmak istedik” dedi.

Sunumun ardından organlarını bağışlamak isteyen öğrenci ve okul personellerinin başvuruları alındı.

26 Ara 2022 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel