Elbistan’da İHA/drone ehliyeti ve sertifikası almak isteyenlere fırsat

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ostim Teknik Üniversitesi işbirliğinde öğrencilere ve vatandaşlara insansız hava aracı (İHA) ve drone eğitimi verilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Okul müdürü Faruk Doğan, eğitimler sonucunda katılımcılara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı drone ehliyeti ile sertifikası verileceğini söyledi.

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, son dönemde hayatın her alanında yer almaya başlayan dronlarla ilgili eğitim ve sertifika sürecini kolaylaştıracak çalışmaya imza attı. Ostim Teknik Üniversitesi işbirliğinde ilçedeki gençlere ve vatandaşlara İHA/drone ehliyet ve sertifikası vereceklerini belirten okul müdürü Faruk Doğan, eğitimlerin İHA-0 ve İHA-1 şeklinde 2 ayrı kategoride olacağını dile getirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı İHA pilot eğitimi sonucunda alınacak İHA/drone ehliyet ve sertifikasının Türkiye ile birlikte Kıbrıs ve 196 ülkede geçerli uluslar arası nitelikte olduğunu anımsatan Doğan,  “İHA-0 eğitimi aldığınızda, 500 gram ağırlığa sahip cihazlardan 4 kilograma kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz. İHA-1 eğitimi aldığınızda, 4 kilogramdan 25 kilograma kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz. Eğitimlere katılmak isteyenler https://docs.google.com/forms adresindeki formu doldurarak başvurusunu yapabilir. İHA-0 için 850 lira, İHA-1 için ise 1250 TL ücret alınacaktır” ifadelerini kullandı.

22 Ara 2022 - 16:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel