Başkan Güngör: “İçme suyunun en ucuz olduğu 7.büyükşehiriz”

30 büyükşehirdeki içme suyu fiyatları ile Kahramanmaraş’ı karşılaştıran Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör: “Bunlar içerisinde en ucuz su sağlayan 7’nci şehiriz” dedi.

İçme suyunu, vatandaşların ucuz kullanması için sübvanse ettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, suyun m³ maliyetinin ise 11 lira olduğunu dile getirdi.

İl genelinde altyapıdan kaynaklı kayıp oranının yüzde 50’ye yakın olduğuna işaret eden Başkan Güngör, “Yani kaynaktan verdiğimiz suyun ancak yarısını musluktan akıtabiliyoruz. Tabi suyu arıtmanın da bir maliyeti var. Kaynaklardan aldığımız 1 metreküp suyu musluktan akıtabilmemiz için bizim maliyetimiz toplamda 11 TL. Ancak biz bu maliyetin tamamını hemşerilerimizden almıyoruz. Hemşerilerimizin daha uygun fiyattan su kullanabilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak biz sübvanse ediyoruz. 11 TL’ye mal ettiğimiz 1 metreküp suyu; Onikişubat ve Dulkadiroğlu’nda 6,40 TL, Afşin, Pazarcık, Türkoğlu ve Elbistan’da 5,12 TL, Andırın, Ekinözü, Göksun, Çağlayancerit ve Nurhak’ta 4,55 TL, beldeden mahalleye dönen yerleşim yerlerinde 3,27 TL, köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerinde ise 1,71 TL’ye veriyoruz. 30 büyükşehir belediyesi içerisinde en ucuz su sağlayan 7’nci şehiriz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların tepkisine yol açan su sayaçlarının değiştirilmesi işlemiyle ilgili de açıklamada bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Faturalamada doğru ölçüm ve kayıp kaçak kontrolü için abonelerimizin TSE standartlarına uygun su sayaçlarını kullanması, 10 yıl ve üzeri sayaçların da değiştirilmesi gerekiyor. KASKİ ekiplerimiz de bu şartlara göre bazı abonelerimizin sayaçlarını değiştirdi. Yeni sayaçların ücretleri de taksitler halinde abonelere yansıtıldı. Hurda sayaçlar ise MKE’ye gönderiliyor” dedi.

 İçme suyunun metreküpü Ocak’ta 2 lira 14 kuruştu

 Elbistan ilçe merkezindeki abonelerin 2022 yılının ocak ayında 2 lira 14 kuruş ödediği içme suyunun m³ fiyatı, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (KASKİ) otomatik olarak yaptığı zamlarla birlikte 5 lira 12 kuruşa yükselmişti. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri ise içme suyunu sene başında 1 lira 29 kuruştan kullanıyordu. Kasım ayında bu yerleşim alanları için içme suyunun m³’ü 3 lira 16 kuruş oldu. Köyden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim alanlarında ise sene başında 93 kuruştan ücretlendirilen suyun metreküp fiyatı 1 lira 65 kuruşa yükseldi.

Yıllık bazda şehir merkezindeki aboneler için yıllık zam oranı yüzde 140’a ulaşırken; beldeden mahalleye dönüşen yerleşim alanlarında bu oran yüzde 150’nin üzerine çıktı.

22 Ara 2022 - 16:53 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel