Elbistan’da leonarditten üretilen humik asit yurt dışına ihraç ediliyor

Elbistan’da, yüzyılın madeni olarak gösterilen leonardit sektöründe 16 yıldır faaliyet gösteren ve yüzde 98 oranında çözünürlüğe sahip saf humik asit üreten AGRO Elbistan firmasının yöneticileri, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ile bir araya geldi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Başkan Gürbüz’e ürünler hakkında bilgi aktaran AGRO Elbistan firmasının yetkilileri Çağatay Yurtsever, İşletme Müdürü Yavuz Yurtsever ve üretim sorumlusu Gamze Yekta, Suriye ve Azerbaycan’a ihraç ettikleri ürünlerinin Türkiye’nin birçok ilinde de tercih edildiğini dile getirdiler.

Leonarditten üretilen sıvı ve toz organik gübrenin tarım sektörü için önemine değinen Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, bu sektörde yapılan her yatırımın değerli olduğu söyledi.
Türkiye’nin en büyük rezervi Elbistan’da olan leonarditin, kent ve ülke ekonomisine can simidi görevi üstleneceğinin altını çizen Başkan Gürbüz, “Bölgemizin en önemli değerlerinden biri olan leonardidin ülke ve dünya tarımına kazandırılması noktasında girişimlerimiz var. Bugün de bu sektörde yıllardır çalışmalar yapan ve tarım sektörü açısından en verimli ürünü ortaya çıkarmak için gayret gösteren firmamızın temsilcileri ile bir araya geldik. Yüzde 98 oranında çözünürlüğe sahip sıvı humik asit üretimleri var. Aynı zamanda toz olarak da satış yapıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde bu ürün kullanılıyor. İnşallah biz de firmayla ilgili elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

AGRO Elbistan firmasının yetkilisi Çağatay Yurtsever ise, sektöre 2006 yılında Yurtsever Tarım adıyla girdiklerini hatırlattı.

16 yıllık süreçte, leonardidin hem sıvı hem de toz olarak nihai ürüne dönüşmesi için laboratuar ve teknik çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Yurtsever, “Kaynağı Elbistan’da olan yüzde 98 çözünürlüklü aktif leonarditten kök geliştirici saf humik asit markası AGRO Elbistan ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan üretim izni alarak, GTS sistemine dahil edip tescilledik. Bu ürünümüzle, birçok ulusal ve uluslar arası tarım fuarlarında yer aldık. Leonarditin özel kimyasallar ile çözülüp, bor, çinko ve amino asit takviyesi ile harmanlanan bir ürün olması hasebiyle sınıfında lider bir konumdayız. Ürettiğimiz humik asit, toprakta var olan ancak bitki kökünün alamayacağı formdaki besin maddelerinin çözülmesini sağlıyor. Humik asit için, bir bakıma mide asidinin vücutta yaptığı işlemi toprakta yaptığını söyleyebiliriz. Ürünümüz, saha denemelerinde yüzde 40’a varan verim artışı sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Ürünlerinin, Azerbaycan ve Suriye’ye ihraç edildiğinin bilgisini veren Çağatay Yurtsever, “AGRO Elbistan’ın Avrupa pazarına girmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz’le de üretim alanının büyütülmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Kendisinin bu sektördeki yatırımları önemsediğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu alanda Elbistan’ın adını dünyanın birçok ülkesinde duyurmak için çaba göstereceğiz. İlgi ve desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Gürbüz’e teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

17 Ara 2022 - 16:48 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel