Odun dışı orman ürünü yetiştirmek isteyenlere 3 bin 500 dönüm arazi  

Ekinözü’nde büyük çoğunluğu Kandil Barajı kıyısında olmak üzere toplam 3 bin 557 dönüm hazine arazisi, odun ve odun dışı orman ürünü veren türler yetiştirilmek üzere vatandaşlara ve yatırımcılara kiralanacak.

Haber albümü için resme tıklayın

10 yıllığına kiralanacak 3 milyon 557 bin m² arazide elma, armut, şeftali, incir ve benzeri meyve ağaçları yetiştirilemeyecek.

Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Ekinözü ilçesinde son yılların en büyük hazine arazisi kiralaması için ilan yayımladı. İlçeye bağlı Kandil Mahallesi’ndeki 3 ayrı hazine taşınmazı, odun ve odun dışı orman ürünü veren türler yetiştirilmek üzere ağaçlandırılması amacıyla 10 yıl süreli kiralanacak. Bu çerçevede hak sahipliğinin belirlenmesi ve ön izin verilmesine yönelik başvurular alınmaya başlandı. Kiralama yapılacak hazine taşınmazları üzerinde elma, armut, şeftali, incir ve benzeri meyve ağacı türleri yetiştirilemeyecek.

Kiralanacak taşınmazlardan biri 107 dönüm, diğer 2’si ise 1725’er dönüm olarak açıklandı. Toplamda 3 bin 450 dekar büyüklüğe sahip 2 taşınmaz ise Kandil Barajı kıyısında yer alıyor.

Kiralama işlemleri için başvurular 2 grup halinde değerlendirilecek. Birinci grup: Taşınmazın bulunduğu Kandil Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan ve oturan, mahallenin nüfusuna kayıtlı olan ancak orada oturmayan ve/veya mahallenin nüfusuna kayıtlı olmamakla birlikte orada ikamet eden gerçek kişileri kapsayacak.

İkinci grup ise, tüzel kişiler ile taşınmazın bulunduğu Kandil Mahallesi’nin nüfusuna kayıtlı olmayan ve o mahallede oturmayan gerçek kişileri İfade edecek.

Başvuruda bulunacaklardan birinci grupta sayılanlar, 1500 TL, ikinci grupta sayılanlar ise 15 bin TL başvuru bedeli ödeyecek. Her aileden sadece bir kişi hak sahibi olabilecek. Taşınmaz kira ihale bedeli üzerinden hesaplanacak her türlü vergi, resim ve harç kiracıya ait olacak.

Kiralanacak arazide, aralarında ceviz, badem, defne, biberiye, kekik, keçiboynuzu, fıstık çamı, kuşburnu, alıç, böğürtlen ve ahlatın da bulunduğu çok çeşitli bitki ya da ağaçlar yetiştirilebilecek.

16 Ara 2022 - 17:02 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel