EMYO’da ‘Akıllı Ulaşım Sistemleri’ konferansı

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda “Akıllı Ulaşım Sistemleri” konulu konferans düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Konferans kapsamında akıllı ulaşım sistemlerinin günümüzde yaygın kullanım alanları ve uygulamaları, kullanılan teknolojiler ile ilgili bilgiler verildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Öğr. Gör. Dr. Ender Emir, şunları söyledi:

“Günümüzde kentsel nüfusun giderek artması ile birlikte trafik yoğunluğu da giderek artmaktadır. Bu durum neticesinde de trafik büyük kentlerin önemli bir sorunu haline gelmektedir. Meydana gelen sorunların çözümü için günümüz teknolojisine entegre şekilde birçok kamu ve özel kuruluşlar ulaşımın daha kolay sağlanması için çalışmalar yürütmektedir. Özellikle son yıllarda akıllı araçlar, akıllı yollar, akıllı şehirler gibi birçok alanda akıllı ulaşım sistemleri yaygınlaşmaktadır.

Aslında günümüzde farkında olmadan hepimiz akıllı ulaşım sistemlerini kullanıyoruz. Şehir içi ve şehirler arası otobüs seyahatlerinde, uçak seyahatlerinde, yol bulmak için kullandığımız navigasyon uygulamaları başta olmak üzere birden fazla alanda karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu sistemler günümüzde sanayi, enerji, sağlık, eğitim, ulaştırma, otomotiv, haberleşme gibi sayısız sektör ile bağlantılı bir şekilde de giderek gelişiyor.”

Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat Şirinoğlu, Öğr. Gör. Dr. Ender Emir’e verdiği bilgiler için teşekkür etti.

 

13 Ara 2022 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel