TARSİM’in teminat altına alacağı ürünler ve prim destekleri açıklandı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından 2023 yılında kapsama alacağı ürünler, riskler, bölgeler ve devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları belli oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Elbistan’da çiftçilerin en fazla ilgi gösterdiği teminatlardan biri olan Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında;  2022 yılına özel olarak yüzde 70 olan prim desteği, yüzde 60’a düşürüldü. Yine eşik verim değeri de yüzde 80’den yüzde 70’e düşürüldü.

Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarlarını belirleyen Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu karar ile bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ve kara, hava, deniz taşıtının çarpma riskleri ile tarla ürünlerinde, sebzelerde ve çilek ürününde yaban domuzu zararı, pamuk ürününde hasat döneminde miktar kaybına yol açan yağmur zararı, ayçiçeği ürününde kuş zararı ve şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan ürünlerinde yeniden ekim dikim masrafı olarak ödenecek don zararı ek riskleri dolu paketi halinde verildi. Bu sayılan risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere; açık alanda yetiştirilen meyveler ve yağ gülü için don riski, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Köy bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında, dolu paketi dışındaki; kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında;  Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin,  özlük,  ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı büyükbaş hayvanlar için ölüm riski ve ek olarak isteğe bağlı olmak üzere hırsızlık, terör, grev, lokavt ve halk hareketleri riskleri; ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında; mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı küçükbaş hayvanlar için ölüm riskine ek olarak isteğe bağlı olmak üzere hırsızlık riski; ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında; mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, plakalı kovanlar için; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, kara, hava, deniz taşıtının çarpması, nakliye ile vahşi hayvan saldırısı riskleri; ilgili genel şartlar ile tarife ve talimatlar kapsamında; mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alındı.

Devlet prim desteği ise; Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında belirlenen riskler için tüm branşlarda, sigorta primi tutarının yüzde 50'si oranında uygulanacak.

Köy bazlı kuraklık verim sigortasında; 2022 yılı için sigorta prim tutarının yüzde 70'i oranında verilen prim desteği yüzde 60’a düşürüldü.

10 Ara 2022 - 16:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel