EMYO’da insan hakları konferansı

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda (EMYO) insan hakları ile ilgili konferans verildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Okuldaki konferansa konuşmacı olarak Elbistan Şehit İsrafil Kargı İlkokulu rehber öğretmeni Hakan Bozdoğan katıldı. Konferansa, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, EMYO Müdürü Muharrem Eren, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına her insanın eşit haklarla yaşamayı hak ettiğine değinerek başlayan Bozdoğan, şunları söyledi:

“İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. Bütün insanlar özgür ve eşit doğarlar.

Ancak kendi kendini yönetebilen insanlar hürdür. İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine insan hakları denir.”

İnsan haklarının tarihsel gelişimini anlatan Şehit İsrafil Kargı İlkokulu rehber öğretmeni Hakan Bozdoğan, milattan önce 1760’taki Hammurabi kanunlarından başlayıp günümüze kadar gelen süreçle ilgili geniş bilgiler verdi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer alan 30 maddeyi tek tek açıkladı. İnsan hakları ile ilgili yapılan tüm düzenlemeleri tek tek ele alıp dinleyicilerle paylaştı.

Türk devletlerinde ve kültüründe İnsan haklarına verilen değerleri ve yasalarla yapılan düzenlemeleri örneklerle aktararak bilgilendiren Bozdoğan, “Eski Türklerde töreye göre hareket edilirdi. Töreye göre adam öldürmek, namusa tecavüz, kız kaçırmanın cezası idamdı. Hırsızlara çaldığının on katı ödettirilirdi. Eski Türklerin kadına verdiği önem kayıtlarla sabittir. Hükümdar sefere çıktığında hükümdarın eşi “hatun” yerine oturur, elçileri kabul ederdi” ifadelerini kullandı.

Bozdoğan, kadınların birçok ülkeden önce bizim ülkemizde seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu vurguladı.  İslam dünyasından ve veda hutbesinden örneklerle dinimizin insan haklarına verdiği önemin üzerinde durdu.

İnsan haklarının korunmasına yönelik yasaları ve iç mekanizmaları tek tek ele alıp bağlayıcı olanlar hakkında bilgi veren Bozdoğan, sivil toplum kuruluşlarının öneminden bahsedip yapılması gereken çalışmaları tek tek anlattı.

Eğitim hakları, kadın hakları, çocuk hakları, engelli bireylerin hakları gibi konulara değinen eğitimci Hakan Bozdoğan, son olarak tüm yaratılmışlara karşı duyduğumuz saygının tarihe not olarak düşülen ve bizi biz yapan değerlerden örnekler vererek konuşmalarını tamamladı.

 

09 Ara 2022 - 17:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel