Ekinözü’nde alabalık üretimi 12 bin tona yaklaşacak

Ekinözü ilçesinde ağ kafeste balık yetiştiriciliği için 2 projeye daha onay verilmesiyle birlikte toplam üretim kapasitesi 11 bin 650 tona yükseldi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kandil Baraj gölü, il genelindeki en büyük üretim potansiyeline sahip ağ kafeste balık yetiştiriciliği merkezi haline geldi. Bu güne kadar 550 milyon liralık yatırımla 14 balıkçılık projesine ev sahipliği yapan Ekinözü ilçesi, denizi olmamasına rağmen Kahramanmaraş’ın yıllık 7 bin 500 ton olan üretimini katbekat artırdı.

Yatırımları tamamlanıp üretime geçen ve bakanlık tarafından yetiştiricilik belgeleri verilmeye başlanan, ayrıca yatırımlarına devam eden alabalık üreticilerine her biri 950 ton/yıl kapasiteli 2 proje daha eklendi. Söz konusu projelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ÇED gerekli değil kararı verildi. Yaklaşık 80 milyon liralık bütçe ile hayata geçirilecek bu projeler, barajdaki balık üretimini de 9 bin 750 tondan 11 bin 650 tona çıkaracak.

Bu kapasite artışı, Kahramanmaraş’ı alabalık üretiminde birinciliğe bir adım daha yaklaştırırken Kandil Baraj Gölü, 600 milyonun üzerinde bir yatırıma ev sahipliği yapacak. Gerek bölge gerekse de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak balıkçılık tesisleri 200’e yakın insanı da iş sahibi yapacak.

 

08 Ara 2022 - 17:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel