Hafızlık İcazet Belgelerini törenle aldılar

Kahramanmaraş İl Müftülüğü koordinesinde eğitimlerini tamamlayan 600 hafız için Hafızlık İcazet Merasimi düzenlendi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Merkez Spor Kompleksi’nde düzenlenen programda; Vali Ömer Faruk Coşkun, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Dulkadiroğlu Kaymakamı Dr. Fatih Çelikkaya, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İl Müftüsü Mustafa Tekin, Osmaniye İl Müftüsü Ali Çakmak, hafızlar ve aileleri de yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş İl Müftüsü Mustafa Tekin, programın hayırlı olmasını dileyerek hafızları, ailelerini ve hocalarını tebrik etti. İl Müftüsü Tekin’in konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Gönülleri Kur’an nuruyla dolu kıymetli hafız kardeşlerim, sizleri kalpleri Kur’an ve peygamber aşkıyla dolu zamanın fatihi bir nesil olarak selamlıyorum. Kahraman şehrimiz asırlarca Kur’an ve Kur’an ilminin beşikliğini yapmıştır. Aynı zamanda bu şehir, bundan 103 yıl önce de topyekun bir zaferle Kur’an ve iman mücadelesi vermiştir. Bugün yapılan Hafızlık İcazet Töreni, böylesi iman kalesi bir şehrin göğsünde taşıyacağı en güzel madalyalardan biri olacaktır” dedi.

Hafızlık İcazet Merasimi’nde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, “Sütçü İmam’ın, Rıdvan Hoca’nın, Abdal Halil Ağa’nın torunları, çok kıymetli Kahramanmaraşlılar Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun. Hafızlarımızın yetişmesinde emeği, desteği ve duası olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hafızlık hocalığı büyük fedakârlıklar ister. Tüm hocalarımızı da tebrik ediyorum. Çocukları dersini yapamadığında, bırakmayı istediğinde her zaman onları tekrardan teşvik eden, çocuğunun yanında yer alan tüm anne babaları da tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Kahramanlık kendisine çok yakışan güzel şehrin güzel evlatları, Kur’an-ı Kerim’e karşı vazifelerimiz konusunda önemli bir adım attılar. Kur’an yolculuğunda hafızlarımızın Kur’an-ı ezberlemesi en önemli adımdır ancak bir adımdan ibarettir. Mutlaka arkasının da gelmesi gerekiyor” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından icazet programı, hatim tertibi ve dualarla devam etti. Hatim tertibinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve protokol üyeleri, hafızları tebrik ederek icazet belgelerini ve ödüllerini takdim etti. Toplamda 600 hafıza icazet belgelerinin verildiği merasim, hatıra fotoğrafı çekimiyle noktalandı.

08 Ara 2022 - 17:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel