Organize suç örgütü operasyonunda 70 şüpheli gözaltına alındı

Kahramanmaraş'ta organize suç örgütüne yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyonda 70 kişi gözaltına alınırken; yapılan aramalarda, çok sayıda tabanca, fişek, kurusıkı silah, tüfek, bıçak, uyuşturucu madde ele geçirildi.

Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde silahlı örgüt kurarak örgüt üyeleri aracılığıyla silahla kasten yaralama, silahla tehdit, yağma, uyuşturucu madde ticareti, tefecilik gibi suçların işlendiğine dair bilgi alınması ve delil elde edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, suç örgütüne yönelik çalışma başlatıldı. Şüphelilere yönelik teknik ve fiziki takibin ardından önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 70 kişi gözaltına yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyona ilişkin Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kahramanmaraş ilinde ve ilçelerinde silahlı örgüt kurarak örgüt üyeleri aracılığıyla silahla kasten yaralama, silahla tehdit, yağma, uyuşturucu madde ticareti, tefecilik gibi suçların işlendiğine dair bilgi alınması ve delil elde edilmesi üzerine Cumhuriyet başsavcılığımız tarafından söz konusu eylemleri gerçekleştiren şüpheliler hakkında derhal soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında toplam 101 şüpheli hakkında soruşturma yürütülmüştür. Cumhuriyet başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü tarafından titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda şüphelilerin, silahlı örgüt kurma / yönetme / üye olma/ örgüte yardım etme, bu silahlı örgüt faaliyeti kapsamında kasten yaralama, silahla tehdit, öldürmeye teşebbüs, yağma, sahtecilik, ruhsatsız silah bulundurma, mala zarar verme, soruşturmanın gizliliğinin ihlali, ihaleye fesat karıştırma, suç gelirlerini aklama, suç üstlenme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçlarına dair 43 ayrı olay gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra şüphelilerin, silahlı örgüt faaliyeti kapsamında 27 ayrı tefecilik suçu ile 10 ayrı uyuşturucu madde ticareti ve uyuşturucu maddenin kullanılmasının kolaylaştırılması suçlarını işledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu silahlı örgüt üyelerinden bazılarının yağma eylemi kapsamında tehdit yoluyla; kendi aralarında “bedelcilik, tahsilatçılık, çökme” olarak adlandırdıkları yöntemlerle gayri meşru biçimde alacak tahsili yaptıkları tespit edilmiş, bu kapsamda kendilerinden yardım isteyen bazı mağdurların iş yerlerinden hisse almaya çalıştıkları, bazı mağdurların kumar oynatılıp borçlandırılarak iş yerlerini ele geçirdikleri, bazı kamu kurumu ihalelerine fesat karıştırdıkları, örgütü finanse etmek amacıyla tefecilik ve uyuşturucu madde ticareti yaptıkları tespit edilmiştir. Yakalanan şüpheliler hakkında soruşturma işlemleri halen yürütülmekte olup, diğer şüphelileri yakalama çalışmaları ise devam ettirilmektedir.”

07 Ara 2022 - 16:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel