Kendi 3 boyutlu yazıcılarını piyasa fiyatının üçte birine yaptılar

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmen ve öğrenciler, kendi 3 boyutlu yazıcılarını yaptı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Okul müdürü Faruk Doğan, piyasa fiyatının üçte birine mal ettikleri 3 boyutlu yazıcı projesi ile TEKNOFEST’e katılacaklarını söyledi.

Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü’nde 3 boyutlu yazıcı projesi hayata geçirildi. Yazıcının, elektronik, metal ve plastik parçaları ayrı ayrı satın alındı. Bilişim Teknolojileri Bölümü alan şefi Mustafa Elmalı’nın yönlendirdiği öğrenciler, parçaları büyük bir titizlikle birleştirdi. Yazıcının elektronik aksamı her aşamadan sonra test edildi. Uzun süren çalışmanın sonucunda piyasa fiyatının 3’te 1’i fiyatına üretilen 3 boyutlu yazıcı, plastiği dönüştürmek için hazır hale geldi.

Okul müdürü Faruk Doğan, kendi imkanları ile yaptıkları 3 boyutlu yazıcı ile dron parçasından engelli öğrencilerin ihtiyacı olan sayısız materyali üretebileceklerini söyledi.

Doğan, piyasanın çok altında maliyetle üretilen 3 boyutlu yazıcının, Bilişim Teknolojileri Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin mesleki gelişimine katkı sunmasının yanında döner sermaye kapsamında da okula gelir getirecek projelerde kullanılabileceğini hatırlattı.

Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin, bu tür teknolojilere ulaşmalarında her türlü imkanı değerlendirmek istediklerini anlatan okul müdürü Faruk Doğan, şöyle devam etti:

“3 boyutlu yazıcı projemizde alan şefimiz Mustafa Elmalı ve öğrencilerimiz aktif şekilde yer aldı. Öğrencilerimiz bu süreçte hem 3 boyutlu yazıcının yapım aşamalarını hem de bu alanın incelikleri ile ilgili bilgi sahibi oldu. Her bir parçasını özenle birleştirerek kendi emekleriyle bu teknolojiyi okulumuza kazandırdılar. Sadece parça gideri olarak bir maliyetimiz oldu. Geri kalan tüm aşamaları da kendimiz üstlenerek piyasada yüksek fiyatlarda satılan 3D yazıcı makinesini çok daha uygun bir şekilde ürettik.”

Deneme üretimlerine başladıklarını bildiren Elbistan Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Faruk Doğan, “Bu üretimde önceliğimiz eğitim materyalleri olacak. Yine okulumuzun hayata geçireceği dron projemiz var. Birçok kritik parçayı mecburen satın aldık ancak üretilebilir olanları da 3 boyutlu yazıcımızda kendimiz yapacağız. Yine döner sermaye çerçevesinde çeşitli sektörlerin ihtiyaç duyduğu plastik parçaları da üretme imkanımız var. 3 boyutlu yazıcı projemizle de TEKNOFEST’te yer alacağız.

Alan şefimiz Mustafa Elmalı ve öğrencilerimizi kutluyorum. Bu bizim için bir adımdı. Buradan edindiğimiz deneyimle daha da kapsamlı üretim yapabilecek teknolojileri okulumuza kazandıracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

05 Ara 2022 - 16:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel