Antalya’da indirim yapıldı, Elbistan’da ise yılın son zammı belli olacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) kentteki su tarifelerine indirim uygulanması yönünde karar alırken Elbistan’da ise KASKİ’nin 2022 yılında yapacağı son otomatik artışın oranı belli olacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Antalya'da mesken abonelerinde 5 tona kadar ilk kademe tarifede suyun tonu 1 lira, 6 ila 20 ton arası ikinci kademe tonu 11 lira olarak belirlendi. Kırsal mahallelerde ise 5 tona kadar birinci kademe 1 lira, 6 ila 20 tona kadar ikinci kademe 2 lira 75 kuruş oldu. Ticarethanelerde ise 10 tona kadar suyun tonu 23 lira 69 kuruştan 11 liraya indirildi. Kırsalda hayvan besiciliğiyle uğraşan 5 bin 911 vatandaşın da 50 metreküpe kadar suyu 1 liradan kullanması yönünde karar alındı.

Elbistan’da ise, 2022 yılına 2 lira 14 kuruşla başlayan içme suyunun m³ fiyatı, kasım ayı itibariyle 5 lira seviyesine yükseldi. Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi ( KASKİ), geride bıraktığımız 11 ayda otomatik ücretlendirme uygulaması doğrultusunda yüzde 130’a varan bir artışa gitti. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri ise içme suyunu sene başında 1 lira 29 kuruştan kullanıyordu. Kasım ayında bu yerleşim alanları için içme suyunun m³’ü 3 lira 16 kuruş oldu. Bu gruptaki abonelerin içme suyu kullanım fiyatındaki artış ise yüzde 150’ye yaklaştı. Köyden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim alanlarında ise zam oranı yüzde 80’ler civarında kaldı. Bu yerleşim alanlarındaki aboneler, sene başında 93 kuruştan içtikleri suyun metreküpüne 1 lira 65 kuruş ödüyor.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (KASKİ), yılın son zammını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Vatandaşlar ise, su faturalarının bütçelerini zorladığını belirterek indirim talebinde bulunuyorlar.

Sene içerisinde KDV’nin düşürülmesinin, zamlarla birlikte anlamını yitirdiğine değinen vatandaşlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni örnek vererek, “2022 yılının ilk 11 ayında yüzde 130 zam gelmiş. Her ay ufak oranlarda artış yapıldı. Faturalara yetişemez olduk. 2 haneli faturaları göremez olduk. Elektrik faturası ile yarışır oldu. Bazı belediyeler indirim yapıyor. Büyükşehir Belediyesi de bu ekonomik zorlukta böyle bir karar alabilir. Vatandaşın cebini bir nebze olsun rahatlatabilir” ifadelerini kullandılar.

30 Kas 2022 - 16:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel