Çift sıra parklara MOBESE’den ceza yazılmaya başlandı

Elbistan’da şehir içi trafiği büyük ölçüde olumsuz etkileyen çift sıra parkların önüne geçilmesi için MOBESE kameralarından ceza yazılmasına başlandı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada çift sıra parklanma hususunda esnafların ve vatandaşların şikayetlerinin yoğunlaştığı belirtildi.

Hatalı ve gelişigüzel şekilde yapılan araç parklarının, şehir içi trafikte ciddi aksamalara neden olduğunu anımsatılan açıklamada, fiziki denetimlere ek olarak MOBESE kameralarını da kullanmaya başlandığı bildirildi.

Sürücülerden trafik kurallarına uymalarını istenen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “İlçemizde şehir içi trafiğin denetlenmesi noktasında ekiplerimizin çalışmaları aralıksız olarak sürüyor. Ancak son günlerde müdürlüğümüze gelen şikayetlerin artması ve esnaflarla yapılan görüşmeler sonrasında MOBESE’lerden bu kural ihlaline yönelik ceza yazılmasına başlanmıştır. Şehrimizin birçok caddesinde ve ana arterinde MOBESE kameralarımız 24 saat boyunca kayıt yapmakta ve personelimiz de bu denetimini yapmaktadır. Kural ihlalinin önüne geçmek için hatalı park eden araçlara fotoğraflama yapılarak ilgili maddeden trafik cezası kesiliyor. Biz, trafiğin kurallara uygun şekilde işlemesi taraftarıyız ancak cadde ve sokaklara araçların gelişigüzel park edilmesinin doğurduğu mağduriyetin de önlenmesi için cezanın caydırıcılığını kullanmak zorundayız. 112 Acil İhbar Hattı’na bu kural ihlali dolayısıyla çok sayıda ihbar gelmektedir. Nizami park eden vatandaşlarımız da ikinci sırada duran araçlar nedeniyle çıkamadığı durumda zaman kaybı yaşamaktadır.”

Kısa süreli de olsa ikinci sıra parka izin verilmeyeceğinin ve cezai işlem uygulanacağının altı çizilen açıklamada, “Sürücülerimiz kurallara riayet etmelerini sağlamak en öncelikli konumuz. Kısa süreliğine de olsa hatalı ya da gelişigüzel parklardan vazgeçilmesini istiyoruz. MOBESE’nin yanı sıra trafik ekiplerimiz de gün boyunca hatalı parkların yapıldığı cadde ve sokaklarda denetimlerini daha da sıklaştırarak sürdürecek” denildi.

2022 yılının ilk 11 ayında yapılan trafik denetimlerine ilişkin verilere de değinilen açıklamada, “2022 yılı içerisinde ilçemiz dahilinde; hatalı park yaptığı tespit edilen 5 bin 229 araca idari işlem uygulanmıştır. Modifiye araçlara yönelik denetimlerde de 333 araca idari işlem yapılmıştır. Ayrıca drift atan 10 araçla ilgili de gerekli cezai işlemler yapılmıştır. İlçe merkezimizde aşırı hızdan kaynaklı kazaların önlenmesine yönelik de radar denetimlerimiz aralıksız devam edecektir. Tüm sürücülerimizden kendi can ve mal güvenlikleri ile başkalarının hayatını tehlikeye düşürmemeleri adına trafik kurallarına uymalarını bir kez daha hatırlatıyoruz” bilgileri yer aldı.

 

30 Kas 2022 - 15:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel