Meralara gübre ve sıvat desteği

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce meraların ıslahı amacıyla başlatılan proje çerçevesinde 10 ton gübre ve 20 adet de sıvat dağıtımı gerçekleştirildi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, gübreleme ile meralarda kaba yem üretimini artırılmasını hedeflediklerini; sıvatlarla da hayvanların su ihtiyacını karşılamaya destek olmak istediklerini söyledi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, kentte hayvancılık sektörü açısından büyük önem arz eden meralarla ilgili bir dizi çalışma sürdürdüklerini anımsattı.

Meraların, hayvansal üretim için en ucuz kaba yem girdisinin temini yanında, doğadaki birçok canlının yaşamını devam ettirmesi açısından en değerli habitatlar olduğuna dikkati çeken Çitil, “Geçen günlerde meralarımızı ıslah etme hedefimiz doğrultusunda yem bitkisi ekimi gerçekleştirmiştik. Bu gün de ilçemizdeki kırsal mahallerimizde hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı meralar için gübre ve sıvat desteğinde bulunuyoruz” dedi.

Gübrelemenin, mevcut bitki örtüsünü güçlendirerek düşük verimi engelleyen bir çalışma olduğuna değinen Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, “Bu çerçevede meralarımızdan maksimum verimi alarak kaba yem üretimini de artırmayı hedefliyoruz. İlk aşamada 10 ton gübre dağıtımı planladık. Mahalle muhtarlarımıza bu gübreler teslim ediliyor. Aynı zamanda meralardaki hayvanların su ihtiyacının karşılanması için de kollarımızı sıvadık. Bu amaçla da 20 adet sıvat desteğimiz var. Bu sıvatlarla da hayvanların suya ulaşmasını kolaylaştırmış olacağız. Meraların ıslahı ile ilgili çalışma ve projelerimizi önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

29 Kas 2022 - 16:42 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel