Elbistan’da geleceğin teknoloji yıldızlarının ilk ders heyecanı

Elbistan’da açılan DENEYAP Teknoloji Atölyesi’nde eğitim görmeye hak kazanan toplam 160 öğrenci, ilk ders heyecanını yaşadı.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle başlatılan DENEYAP Türkiye Teknoloji Atölyesi’nde eğitimler başladı. Elbistan Gençlik Merkezi’nde kendilerini geliştirecek 100 ortaokul ve 60 da lise öğrencisi için ilk ders zili çaldı.

Elbistan DENEYAP Teknoloji Atölyesi’nde, iki aşamalı sınav sürecini başarıyla tamamlayan ortaokul 5. ve 6. sınıf ve lisede ise hazırlık, 9. ve 10. sınıf öğrencileri, ilk dersle birlikte 3 yıl sürecek eğitimlerine ilişkin yolculuklarını başlatmış oldu.

Türkiye'nin kalkınması için Milli Teknoloji Hamlesi'nin itici gücünü oluşturacak, teknoloji geliştirme ve üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştiren DENEYAP Teknoloji Atölyesi’nde; Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı kapsamında öğrencilere tasarım ve üretim, robotik kodlama, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yapay zeka, siber güvenlik, yazılım teknolojileri, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, malzeme bilimi ve nanoteknoloji, ileri robotik ve mobil uygulama gibi teknoloji alanlarında eğitimler veriliyor. Ayrıca öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Programa katılan öğrencilerin 3 yıllık ücretsiz eğitim hakkı kazandığı DENEYAP Teknoloji Atölyesi’nde 3 yıllık eğitimin ilk iki yılı teknoloji ve proje geliştirme temelli eğitimler, bir yılını ise takım olarak ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlanması süreci oluşturuyor.

Her bir eğitimde gençlere alandaki güncel bilgi ve teknolojiler sunuluyor. Öğrenciler bu teknolojileri uygulama örnekleriyle öğreniyor ve her derse özgü çeşitli projeler geliştiriyor, en güncel mikro denetleyici olan DENEYAP Kart'ı kullanıyor.

Elbistan DENEYAP Atölyesi’nde öğrenciler tasarım ve üretim eğitimi alıyor. Alanında uzman 9 eğitmen tarafından verilen eğitimlerde öğrenciler, TEKNOFEST için kollarını ilk günden sıvadı.

 

28 Kas 2022 - 14:36 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel