Coğrafi işaretli Koçovası Sarımsağında dikim sezonu başladı

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen ve Afşin’in ilk coğrafi işaretli ürünü olan Koçovası Sarımsağı çiftçilerce toprakla buluşturuldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Tadı, aroması, içerisindeki vitamin değerleri ile diğer sarımsak türlerinin önüne geçen tescilli Koçovası Sarımsağını tarlalarına eken çiftçiler gelecek hasat sezonu beklemeye koyuldu.

İlçeye bağlı Koçovası Mahallesinde yaklaşık 750 dekar araziye uygulanan sarımsağın ekimine katılan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Koçovası Sarımsağının insan sağlığı için önemli elementleri içinde barındırdığını anımsatarak, ekim sahasının artırılması için çalışmalar yapılacağını söyledi.

Koçovası Sarımsağının bölgenin kalkınmasına destek sağlayacak bir ürün olduğuna vurgu yapan Güven, “Afşin’in rakım olarak en yüksek mahallelerinden biri olan Koçovası Mahallesinde doğal olarak yetiştirilen sarımsağı toprakla buluşturuyoruz. Burada toprak çok verimli, suyu temiz. Bu özelliklere iklim özellikleri de eklenince inanılmaz bir ürün çıkıyor ortaya. Geçtiğimiz yıl Koçovası Sarımsağımızın Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaretini aldık. Benzer sarımsaklara göre çok üstün yanları var. Özellikle insan sağlığı için önemli elementlerinin başında gelen selenyum elementi yönünden zengin olan Koçovası Sarımsağı bu bölgenin kalkınması için destek sağlamaya devam edecek. Ürünümüzü daha çok tanıtarak Türkiye’de aranan bir sarımsak türü haline gelmesi için çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar ise, “Bölgemizde yetiştirilen sarımsağımızın patent sürecinde analizleri yapıldı. Türkiye ve dünyaca ünlü sarımsak türleriyle karşılaştırıldığında Koçovası Sarımsağı selenyum elementi yönünden Taşköprü Sarımsağıyla hemen hemen aynı, Tunceli Sarımsağından dört kat daha fazla, C vitamini yönünden bakıldığında her iki türden daha zengin olduğu tespit analiz sonuçlarına yansımıştır. Koçovası Sarımsağı aroma ve tat olarak çok etkili. Sarımsağın sadece bir dişi bile yemeğe aroma vermekte. İlçemizde 5 bin 500 dekar araziye sarımsak ekimi yapılıyor. Bu mahallelerimiz arasından Koçovası Mahallemiz rakımıyla, temiz havasıyla ön plana çıkıyor ve burada üretilen sarımsak diğer mahallelerimizde üretilen sarımsakların önüne geçiyor” değerlendirmelerini yaptı.

Eski uygarlıklarca sarımsağın ilaç olarak kullanıldığını ve genetik mutasyonların önüne geçtiğini söyleyen araştırmacı yazar ve yaşam koçu Nuray Karpuzcu da,  ata tohumlarının korunmasının ve ekim alanlarının yaygınlaştırılması gerektiğinden bahsetti.

Koçovası Mahallesi Muhtarı Ali Kıraç ise, mahallede, sarımsağın Ekim ve Kasım aylarında ekiminin yapıldığını belirterek, “Mahallemizin tek geçim kaynağı sarımsak. İnşallah gelecek sezon ekim sahasını daha da genişleterek Koçovası Sarımsağından çiftçilerimizin güzel bir gelir elde etmek istiyoruz. Koçovası sarımsağına gösterilen ilgiden çok memnunuz” dedi.

 

24 Kas 2022 - 17:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel