Mazot ve gübre desteğindeki komisyon kesintisi olmasın talebi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut üreticilerin kartlarına tanımlanan mazot ve gübre desteği ödemelerinden komisyon kesintisi yapılmaması talebinde bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı girişimde bulunmaya davet etti.

Çiftçilerin kartlarına tanımlanan mazot ve gübre desteğinden banka komisyonu kesilmesini kabul edilemez olarak bulduklarını belirten Barut, “Bakanlığın çiftçilerin hesabına para yatırarak değil kartla ödemeye başladığı mazot gübre desteğinde, olan yine çiftçiye oldu. Zaten uygulama yetersiz, destek az, bir de kesinti belası çıktı ortaya. Mazot gübre desteği ayni olarak kartla ödenmeye başlanırken, desteklerden komisyon kesiliyor. Yani bu uygulama çiftçiye pahalıya mal oldu” ifadelerini kullandı.  

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Mazot gübre desteğinin karta yükleme işi, eski sistemle kıyaslandığında çiftçiye kar değil zarar getiriyor. Çiftçilerin desteklerinin yatırıldığı banka kartlarını kullanan çiftçi mecburen alışveriş yaptığı yerde kartını pos cihazından geçirmek zorunda kalacak. Bankalar kartla yapılan alışverişlerde ilaç-gübre bayisinden komisyon aldığı için işyerleri de bu komisyonu çiftçinin gübre desteğinden kesmek zorunda kalıyor. Olan gariban çiftçinin üç kuruş yatan desteğinden kesinti yapılan çiftçiye oluyor. Bu can yakıcı konuda çözüm bulunmalıdır. Bakanlığı bu kesintinin iptali için girişimde bulunmaya, önlem almaya ve çözüm bulmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, bankaların yüzde 6’ya varan oranlarda komisyon aldığı öğrenildi. Elbistan’da 4 bin 478 üreticiye; hububat ekimi için verilen mazot ve gübre destekleri çerçevesinde 43 milyon 127 bin ₺ ödeme yapılacağı açıklanmıştı.

 

22 Kas 2022 - 17:02 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel