Cimikoğlu’ndan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı açıklaması

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şube Başkanı Ali Rıza Cimikoğlu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Cimikoğlu’ndan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı açıklaması
Cimikoğlu’ndan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı açıklaması
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şube Başkanı Ali Rıza Cimikoğlu, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmasının Aleviliği asimile ve yok etme çalışmalarına zemin hazırladığını söyledi.

Eşit yurttaşlık taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Cimikoğlu, açıklamasında şu ifadele yer verdi:

“Halkından korkanlar, bir gecede Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı adı altında Aleviliği asimile ve yok etme çalışmalarına Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal bir zemin hazırladılar. Bu kararnameyi hazırlayanlar bilmelidir ki; biz Aleviler kadimden bu yana yetmiş iki millete bir nazarla bakmış, ‘el ele el hakka’ düsturu ile bu inancımızı bizden önceki uluslarımızdan, pirlerimizden emanet almış ve inancımızı bizden sonrakilere teslim etmenin sorumluluk ve bilincindeyiz.

Biz Aleviler, Kerbela’dan İmam Hüseyin, Anadolu’da Hünkar, Banaz’da Pir Sultan, Nurhak’ta Şah Kalender gibi ne inancımızdan geçeriz ne de yolumuzdan döneriz. Şah Hüseyin’in kanıyla çizdiği sınıra sahip çıkma zamanıdır. Kerbela’dan bizlere miras kalan Hüseyni duruş omurgamızdır. Bir kez daha belirtmek istiyoruz ki; bizler Anadolu’nun çok kültürlü ve çok inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen, laik ve demokratik bir ülkede birlikte yaşama sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Demokratik mücadelemizi, yasal ve hukuki zeminlerde aramaya ve savunmaya devam edeceğiz. Aleviler vardır, Alevilik haktır.”

21 Kas 2022 - 16:53 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel