Hastaların randevu bulmakta zorlandığı branşlara kadro verilmedi

Sağlık Bakanlığı, 2022 yılı 4. dönem ilk defa ve yeniden atama kurasında Elbistan Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne ayrılan münhal kadroları açıkladı.

Münhal kadrolar arasında; göz hastalıkları, kadın doğum ve hastalıkları ile kulak burun ve boğaz hastalıkları gibi vatandaşların randevu bulmakta zorluk çektiği branşlar yer almadı.

Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılı 4.dönem ilk defa ve yeniden atama kurasında Elbistan Devlet Hastanesi’ne 4 uzman doktor ile 2 de tabip kadrosu açıldı. Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne ise 3 uzman diş tabibi kadrosu verildi.

Elbistan Devlet Hastanesi için ayrılan uzmanlık dalları çocuk cerrahisi, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, gastroenteroloji ve tıbbi biyokimya oldu.

Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne ise endodonti, proteknik diş tedavisi ve tıbbi restoratif diş tedavisi uzmanı kadrosu verildi.

Elbistan Devlet Hastanesi için ayrılan kadrolarda göz hastalıkları, kadın doğum ve hastalıkları ile kulak burun ve boğaz hastalıklarının olmaması ise hayal kırıklığına yol açtı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS), Elbistan Devlet Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı için randevu tarihi verilemiyor. Göz hastalıkları için ise; 19 Kasım’da yapılan aramada en erken 5 Aralık için randevu olduğu bilgisi ile karşılaşılıyor. Kulak burun ve boğaz hastalıklarında da benzer bir manzara yaşanıyor.

Vatandaşlar ise, bakanlığın bu branşlara öncelik vermesi gerektiğini belirterek, “Muayene için 15-16 gün sonrasına randevu verilebiliyor. Kadın doğum uzmanı için randevu tarihi bile yok. Bu sorun özellikle bazı branşlarda uzun süredir devam ediyor. Elbistan Devlet Hastanesi, sadece Elbistan’a değil çevre ilçelere de hizmet veriyor. Bölgenin en büyük sağlık kuruluşu olan hastanede göz, kulak burun boğaz hastalıkları ile kadın doğum uzmanı atanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 

 

19 Kas 2022 - 15:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel