Hava kirliliği, en önemli sorun sıralamasında zirveye yaklaşıyor

Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla Temiz Hava Hakkı Platformu ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) iş birliği ile gerçekleştirilen “Türkiye’de Hava Kirliliği Algısı” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Türkiye’de Hava Kirliliği Algısı” araştırması, ülke genelinde 1500 kişiyle gerçekleştirildi. Çalışmada; yüz yüze anket çalışması ve derinlemesine görüşmeler ile halkın hava kirliliği algısı araştırıldı.

Ortaya çıkan bulgular toplumun hava kirliliğini en önemli çevre sorunlarından biri olarak nitelendirdiğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 60,4’ü son 10 yılda hava kirliliğinin arttığını düşünüyor. Ailelerin yüzde 87,4’ü çocuklarının hava kirliliği yüzünden sağlık sorunları yaşamasından kaygılı. Türkiye’de her dört kişiden biri ailelerinde ve çevrelerinde kirli hava sebebiyle hastalığa yakalanan biri olduğunu belirtiyor. Hastalığa yakalanan her üç kişiden birinin ise hayatını kaybettiği ifade edildi. Katılımcıların yüzde 73,8’i hava kirliliğinin sonucunun ölüm olabileceğinin farkında.

Vatandaşların yüzde 64,6’sı da hava kirliliğinin önlenmesi konusundaki yasaların yetersiz olduğunu düşünüyor. Hava kirliliği konusunda toplumun yarısından fazlası en çok özel sektörün payı olduğunu düşünüyor. Hava kirliliğine neden olan sektörler sorulduğunda çalışmaya katılanların yüzde 37,7’si sanayiyi işaret ederken, yüzde 21’i madenciliği sorumlu tutuyor.

Temiz Hava Hakkı Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve çocuk nörolojisi uzmanı Doç. Dr. Semih Ayta, araştırmanın sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin ekonomi dışındaki en önemli sorunları arasına hava kirliliğinin dördüncü sıradan girdiğini söyledi.

Ayta, “Ebeveynler çocukları için endişe etmekte çok haklı. Maalesef çocuklar hava kirliliğine yetişkinlere göre daha az dayanıklılar. Araştırmadan da görüyoruz ki, hava kirliliğine bağlı olarak astım, KOAH ve bronşit gibi solunum hastalıklarının çocuklarda çok sık görüldüğü toplum tarafından da biliniyor. Ayrıca hava kirliliği; bebeklerde düşük doğum ağırlığına, ani bebek ölümü sendromuna yol açabiliyor. Bugüne kadar üstünde pek durulmayan bir başka önemli risk alanı daha var: Hava kirliliği çocukların beyin ve sinir sistemi gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Otizm ve zeka geriliği gibi sorunların ortaya çıkmasını kolaylaştırabiliyor. Çocuklarımızın sağlığı için hava kirliliği konusunu acil ve önemli bir toplumsal sorun olarak ele almamız gerekiyor” diye değerlendirdi.

 

18 Kas 2022 - 17:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel