Yağmur, kıraçta ekim yapan üreticiyi umutlandırdı

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, yağışlı havanın kıraç arazilerdeki ekilişler için umut olduğunu söyledi.

Elbistan kırsalında metrekareye 18 ila 19 mm yağış düştüğünü belirten Başkan Bulut, “Binlerce çiftçimizin, hububatta çimlenmeyle ilgili endişelerini giderecek güzel bir gelişme oldu” dedi.

Son yıllarda yaşanan kuraklığın tarımsal üretimi önemli ölçüde etkilediğini ifade eden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut,  mevsim normallerine göre yetersiz kalan yağışların; üretim için beklenen aylarda gerçekleşmediğine vurgu yaptı.

Çiftçilerin, kışlık hububat ekimlerini yaptıklarını ve kış öncesinde yeterli çimlenmeyi sağlayacak yağışı beklediklerini bildiren Başkan Bulut, “Çiftçimizin bir gözü havada diğer gözü de meteorolojideydi. Özellikle kıraç arazilerde bazı bölgelerde çimlenme ile ilgili sıkıntılar vardı. Ekim dönemi sonrasında yeterli yağış olmadığı için yeterli çimlenme olmamışı. Şehrimizde önceki gün etkili olan yağış, bu endişeleri bir nebze olsun azalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, Akarca bölgesine 19,4 mm yağış düşmüş. Kangal bölgesi ise metrekareye 18 mm yağış almış. İlçe merkezi ve ova kısmında ise 16 mm’ye yakın yağmur var. Özellikle kuruda yetiştirdiğimiz ürünler için önemli bir faktör olan bu yağış oranları çiftçimiz açısından güzel bir gelişme” şeklinde konuştu.

Yağışların devam etmesinin beklendiğini dile getiren Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Kıraç arazide tarım yapan çiftçimizin tek umudu bu yağış. Sondajla da olsa sulama imkanı bulunan üreticimiz bir nebze olsun rahat. Yıllardır söylüyoruz ama barajlardan bir damla su gelmiyor. Kıraçta ekim yapan çiftçimiz yağmura muhtaç. Meteoroloji yetkilileri, yağmurun devam edeceği tahmininde bulunuyor. İnşallah bu şekilde sürerse tohumlar da yeterli çimlenmeyi sağlar. Tohumlarda çürüme riskinin ortadan kalkmasıyla birlikte kış mevsimini atlatacak büyümeyi sağlar ümidini taşıyoruz. Bu dönemde toprağa düşecek her bir damlanın kıymeti büyük. Bu dönemi atlatırsak yeni yıldaki yağışların yeterli olmasını bekleyeceğiz. 2022-2023 tarımsal üretim döneminin; çiftçilerimizin bol kazanç sağladığı, kalite ve rekoltenin düşmediği bir yıl olarak tamamlanmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

17 Kas 2022 - 16:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel