Elbistan’daki leonarditten de üretilecek, TKİ-HÜMAS piyasaya çıktı

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, TKİ-HÜMAS markasıyla üretilen sıvı organik toprak düzenleyici; ülkemiz topraklarının verimini artırarak tarımda gerekli olan gübre talebinin karşılanmasına katkı sağlayacak.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan ve Afşin ilçelerindeki linyit sahalarından çıkarılan ve yüzyılın madeni olarak adlandırılan leonarditten 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için 2 bakanlık ortaklığında fizibilite çalışması yapılacak. Karar çerçevesinde; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işbirliğinde tarım hayvancılık, kozmetik, ilaç sanayisi gibi birçok alanda kullanılan ve 1,8 milyar tonluk rezerv tespit edilen Elbistan-Afşin bölgesindeki linyit sahalarında yer alan leonardit madeninin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

 TKİ; bu kaynakları ülke ekonomisine kazandırarak Anadolu topraklarına bereket katmak için ilk girişimi hayata geçirdi.

Açılışta konuşan TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan konuşmasında; enerjide ve gübrede dışa bağımlılığı azaltmak için yerli üretimin önemine değinerek; “Enerjide maalesef dışa bağımlı bir ülkeyiz. Şükürler olsun ki; 19,5 milyar ton linyit ve 1,5 milyar ton taşkömürü olmak üzere toplam 21 milyar ton civarında bir kömür rezervimiz var. Amacımız bu rezervi en ekonomik ve verimli şekilde ekonomiye kazandırmak.” dedi.

Erdoğan, tarım alanında ithal edilerek karşılanan gübrenin kurulan tesislerde üretileceğini belirterek; “Amacımız tarımda ihtiyaç duyulan gübreyi sahip olduğumuz imkanlar nispetinde karşılayabilmek ve cari açığın azalmasına katkı sağlamak” dedi.

Erdoğan, tesislerde üretilecek gübrenin hammaddesinin leonardit olduğunu ifade ederek; “ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve TKİ Kurumunun içinde bulunduğu bir protokol imzaladık.  Amacımız; ülkemizin leonardit potansiyelini belirlemek, enerji sektöründe olduğu gibi tarım sektörünü de destekleyerek leonarditin kullanılabilirliğini çiftçimize göstermek ve uygulama alanları oluşturmaktır. Bu tesisin devamında inşallah TKİ Genel Müdürlüğü olarak Organomineral Gübre Tesisi kurmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

16 Kas 2022 - 17:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel