Doğadan toplanan mantarlara dikkat!

Sonbahar aylarında doğada yetişen mantarların bilinçsizce toplanarak tüketilmesi, zehirlenmenin yanında ölümü de beraberinde getiriyor.

Her yıl bu dönemlerde zehirlenme vakalarının artması üzerine uzmanlardan da uyarı geldi. Uzmanlar, doğadan bilinçsizce toplanan mantarların vücuda verebileceği zararları sıralayarak, "Bilinçli bir toplama yapılmadığı zaman içinde mide bağırsak sistemini etkileyen, ishal ve kusma yapan zehirler olan mantarlar. Böbreğe zarar veren zehirler içeren mantarlar. Sinir sistemini etkileyip sanrılara, havalelere sebep olabilen zehirler içeren mantarlar toplanıp tüketilebiliyor. Kemik iliği etkilenebiliyor, kan dolaşımında bozukluklar olabiliyor. Şu anda en çok gündemdeki konuların biri de karaciğer ağır hasar görebiliyor. Karaciğer hasarı çok sinsi” uyarısında bulundular.

Tabiattaki her mantarın tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, zehirli mantarların hücre tahribatına yol açtığının altını çizerek, “ Mantar yendikten 6 ila 24 saat içinde karın ağrısı, kusma ve ishal görülür. Geçici iyileşme olur ancak belirtiler tekrar başlayarak koma ve ölümle sonuçlanır. Böbrek fonksiyonlarını etkileyen toksin içeren zehirlenmelerde de 3 ila 14 günde tahribat oluşuyor. Zehirlenmelerde müdahale zamanı ne kadar kısa ise tedavi o kadar başarılı olur” açıklamasında bulundular.

15 Kas 2022 - 16:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel