Mera ıslahı öncesinde deneme ekimleri yapıldı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, mera alanlarının güçlendirilmesi için ıslah çalışmasına yön verecek karışık ot tohumu deneme ekimine başladı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, deneme ekimleri için sulanabilir meraları seçtiklerini belirterek, “Başarılı sonuç almamız halinde daha geniş bir ıslah projesi için harekete geçeceğiz” dedi.

Meraların, hayvancılığın en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Çitil, “Amacımız, mera alanlarımızı ıslah ederek ot verimini artırırken diğer yandan da hayvancılığı desteklemek” şeklinde konuştu.

Bu çerçevede 3 mahalleyi pilot bölge olarak seçtiklerinin bilgisini veren Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, “Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın yem maliyetini azaltarak yem üretiminin yanı sıra et ve süt üretiminde de artış sağlamayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda 3 mahalleyi pilot bölge olarak seçtik. Şuana kadar 2 mahallemizde deneme yaptık. Çalışmamız, sulanabilir meralardan başladı. 105 dekarlık alanda çayır mera beşli karışım olarak adlandırdığımız 900 kilogram tohum ektik” ifadelerini kullandı.

Çitil, “Baharla birlikte gübreleme de yapacağımız örnek sahalardaki verimi dikkate alarak; hazırlayacağımız mera ıslah projesine yön vereceğiz. İstenilen ölçüde verim elde etmemiz halinde bölge iklimine uygun yem bitkilerini yetiştirmek suretiyle üreticilerimize destek olacağız. Bu sayede de ilçemizdeki büyükbaş veya küçükbaş hayvan varlığını daha üst seviyelere çıkarmanın da adımını atacağız” değerlendirmesinde bulundu.

15 Kas 2022 - 16:42 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel