Başkan Şahin: “KOOP Bakkal projesine başvurular başladı”

Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ‘KOOP Bakkal’ projesine başvuruların başladığını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Kooperatif Marketlerde olduğu gibi Türkiye'nin tüm bakkallarında da daha ucuza satışı hedefleyen KOOP Bakkal projesi hayata geçti.

Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde satılan ürünlerin bakkal raflarında da yerini almasını sağlayacak projenin 2023 yılının ilk 6 ayında Elbistan’da da hayata geçeceğini bildirdi.

Başkan Şahin, şu bilgileri aktardı:

“KOOP Bakkal olmak isteyen esnaf, Tarım Kredi Kooperatiflerinin internet sitesinden başvuru yapabilecek. Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde yer alan tüm ürünler, aynı fiyata bakkallarda satılacak. Bakkalın malı bittiğinde ise elektronik ortam üzerinden Tarım Kredi'den ürün talep edilecek ve tedarik sağlanacak. Bu projeye başvurabilmek için en az 5 yıldır bakkal olma şartı var. Dükkan metrekaresinin en az 75 en fazla 150 metrekare olması gerekiyor. Esnaflarımız zarar veya iflası durumunda kredi fon devreye giriyor. Zarar bu fondan karşılanacak. En az 75 en fazla 150 metre kare alana sahip olunması gerekiyor. En az 5 yıl esnaf şartı olması gerekiyor. Esnaflarımız ayrıca 300 bin TL’lik kop kredi kartına sahip olacaklar. 500 bin TL yüzde 7,5 faizle esnaflarımızı kredi kullanabilecekler. Burada ürünler standart olacak. Esnaflarımızın 132 farklı üründen istediğini satabilecek.

Küçük esnafın zincir marketler ile mücadele edebilmesi için bu projeyi önemsediklerini dile getiren Başkan Şahin, “Bu çalışma esnaflarımızın çok faydasına olacak. Yerel esnafımız ve bakkallarımızın da artık markalaşması lazım. Bu markalaşma yolunda da bu önemli bir adım. Bu proje en geç şehrimize 2023 yılının ilk 6 ayı içerisinde gelmiş olacak. Bu projeden faydalanmak isteyenler herhangi bir şekilde ücret ödemeyecekler. Biz oda olarak KOOP Bakkal olmak isteyen esnaflarımızın müracaatlarını alıyoruz. Bu projede son başvuru tarihi yok. İsteyen istediği zaman başvuru yapabilir” değerlendirmesini yaptı.

 

14 Kas 2022 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel