İlk Evim Arsa projesinde başvurular bugün sona eriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İlk Evim Arsa, İlk İş Yerim projesine başvuruların bugün biteceğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İlk Evim Arsa, İlk İş Yerim Projesi'ne banka şubeleri üzerinden başvuruların 15 Kasım 2022 Salı günü saat 18.00’e kadar yapılabileceğini açıkladı.

İlk Evim Arsa projesinde arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenecek. Arsa tahsisi yapıldıktan sonra, 1/10 arsa tahsis bedeli peşinatı ödenecek, noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedelinin geriye kalan 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksite bölünecek. Toplu Konut İdaresini (TOKİ) izafeten Ziraat Bankası A.Ş. ile borçlanma sözleşmesi imzalanmasının ardından da arsa tahsisi kesinleşmiş olacak.

Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarih olarak belirlenecek. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, taksitler aylık ya da yıllık eşit taksitler halinde ödeyebilecek. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilebiliyor.

Kahramanmaraş genelinde ise toplam 12 bin 500 konutluk arsa belirlendi. Bunların 2 bin 500'ü merkez ilçeler kalan 10 bin ise 9 ilçeye paylaştırıldı. Elbistan'da müşterek ve müstakil arsalar için 500 lira başvuru bedeli alınacak.

Müstakil arsalar, yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 m2 ile 500 m2 arasında değişen, 1 adet en fazla brüt 150 m2 konut yapmaya müsait arsa olarak açıklandı.

Müşterek arsalar ise, yüzölçümü değişiklik gösteren, plan yapılaşma koşullarına göre toplu yapı yapmaya müsait, birden fazla hissedarı olan arsa şeklinde olacak.

14 Kas 2022 - 16:54 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel