Çiftçinin istediğini ekme devri kapanıyor  

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarlası olanların istediğini ekme devrinin kapandığını söyledi.

Sözleşmeli üretim modelinin hayata geçeceğini duyuran Kirişci, “Bu sene patates ve soğan para etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim”. Böyle bir uygulamaya artık geçit vermeyeceğiz” dedi.

Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, üretimde planlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Kirişci, “Tarlanız var, istediğinizi ekip dikme devri kapanacak. Toprağın ekolojisine, iklimin yapısına ve bölge planlamasına göre üretim planlaması yaparak kamudan izin alan bir üretici profili ortaya çıkaracağız. Önceliğimiz un, yağ ve şeker diyoruz. Un için hububata, yağ için yağlı tohumlara ve şeker içinde şeker pancarına atıfta bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Kirişci, şunları söyledi:

“Önemli konulardan bir diğeri sözleşmeli üretim. ‘Bu sene patates ve soğan para etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim’. Böyle bir uygulamaya artık geçit vermeyeceğiz. Şeker pancarında uygulanan modelin daha ötesinde bir modeli hayata geçireceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve Milletvekillerimize sunacağız. Sözleşmeli model olmazsa olmazımız.”

İki yıldan fazla boş kalan arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılması için yeni bir projeyi hayata geçireceklerini belirten Kirişci, “2 yıldan fazla boş duran arazilerde kamu olarak ‘mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını ayıracağız. Mülke dokunamayız anayasal bir hak, fakat arazinin boş kalmaması için tarımsal faaliyette bulunanlara kiraya vereceğiz. Kira bedelini de kişilere ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

14 Kas 2022 - 16:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel