Yüzde 70’i tamamlanan yolda kamulaştırma düğümünü mahkeme çözecek

Elbistan-Göksun karayolunun Erçene-Ekinözü kavşağı arasındaki 7 kilometrelik güzergahın yüzde 70’i tamamlanırken; mülk sahipleri ile yaşanan kamulaştırma düğümünü ise mahkeme çözecek.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Erçene-Çağılhan arasındaki 2,5 kilometrelik bölümü duble yol olarak ulaşıma açılan güzergahta; Çağılhan-Kabaağaç arasında da 3 km kaba asfalt serimi tamamlandı.

Elbistan-Göksun karayolunun bölünmüş yol haline getirilmesi için 2016 yılında başlatılan çalışmalar sürüyor. Elbistan-Göksun karayolunun, Erçene-Ekinözü kavşağı arasındaki bölümünde güzergah değişikliğine gidilmişti. Erçene’den Ekinözü kavşağına kadar olan kısım için yeni bir ihale düzenlenmiş ve güzergah da değişmişti. Akçırı ve Kabaağaç Mahalleleri’nde her yıl yaşanan ölümlü, yaralanmalı kazaların da önüne geçilmesi hedeflenen güzergah değişikliği kapsamında ilk kazma mart ayında vurulmuştu.

Yüklenici firma, yaklaşık 7 aylık dönemde güzergahta önemli bir ilerleme kaydetse de kamulaştırma işlemleri nedeniyle belirli bölümlerde çalışma yapılamadı. Yoldaki çalışmanın aksamasına neden olan noktalardaki kamulaştırma işlemleri için Karayolları Genel Müdürlüğü’nce tescil davası açıldı. Yolun Elbistan sınırları içerisinde kalan 13 bin m²’lik bölümü için Elbistan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek tescil davasında hak sahipleri 30 gün içinde iptal davası açabilecek.

Kış şartları nedeniyle çalışmaların 2023 bahar aylarına kadar ara verildiği bölünmüş yol çalışmalarında ise tamamlanma oranı yüzde 70’e ulaştı. Toplamda 7 kilometrelik uzunluğa sahip olan güzergahın Erçene-Çağılhan mahalleleri arasındaki bölümü duble yol olarak ulaşıma açıldı. Çağılhan’dan Elbistan’a uzanan bölümde ise 3 kilometre kaba asfalt döküldü. Çalışmalarla birlikte üst yapı işleri tamamlanmış oldu.

Yeni çalışma döneminde ise faaliyetlerin en hummalı bölümünün Ceyhan Nehri üzerinde yapılacak yeni köprü de yapılacağı belirtiliyor.

12 Kas 2022 - 16:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel