Cami yapılacak alan için imar planı değişikliği

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, yıkılmasının üzerinden 4 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen henüz yapımına başlanmayan Kıral Cami (Hacı Hasan Cami) külliyesi alanı için imar planı değişikliğine gidilmesini talep etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Mevcutta ‘ibadet alanı’ olarak tanımlanan taşınmazın, ‘Merkezi İş Alanı ve Trafo Alanı’ olarak ayrılması istenirken; yeni projede cami ve müftülükle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binası ve ticari alanlar yapılması planlanıyor.

Elbistan’da eski Cela Garajı olarak bilinen noktada 1991 yılında merhum iş adamı Mustafa Kıral tarafından yaptırılan Kıral Cami, 2018 Mayıs ayında yıkıldı. Bitişik vaziyetteki Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ait alan da yeni yapılacak cami için mevcut arsaya dahil edildi. Yeni cami için ilk hazırlanan proje tamamlandığında yaklaşık 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, otopark, ticari alan, kütüphane ve konferans salonu olacağı açıklandı. Yıkımdan yaklaşık 5 ay sonra, ilk proje doğrultusunda zeminin sağlamlaştırılması amacıyla fore kazık çalışması yapıldı. Bu işlemin ardından söz konusu alanda herhangi bir çalışma yapılmadı. Cami yapımı için ayrılan alan ise otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Cami ve külliye için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 500 m² alana sahip projesi kısa süre önce gün yüzüne çıkmıştı. 4 minareli şekilde projelendirilen caminin çevresinde ise kültür merkezi olarak kullanılacak yapılar da yer almıştı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç’la birlikte Kıral Cami projesine dahil edileceği açıklanan ve Mülkiyeti Diyanet Vakfı’nda olan müftülük binasının son durumu ile ilgili olarak yerinde inceleme yapmıştı. İncelemenin ardından cami, külliye ve müftülük binasıyla ilgili yeni bir proje hazırlanması görüşü benimsenmişti.

Bu görüşmenin ardından harekete geçen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Güneşli Mahallesi’ndeki ‘ibadet alanı’ niteliğindeki 2 taşınmaz için imar planı değişikliği çalışması başlattı.

Yaklaşık 5,5 dönümlük alana ‘Kıral Cami ve Hizmet Binası’ projesi çerçevesinde cami, müftülük hizmet birimleri, büyükşehir belediyesi hizmet birimleri ve ticari alanlar yapılacak. Projeye istinaden de alanın imar planı değişikliği yapılması için süreç başlatıldı.

Öte yandan Kıral Cami ile ilgili yeni projenin, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanacağı belirtildi. Mevcut halinden daha büyük bir camiyi içerecek projenin bitirilmesinin akabinde inşaat çalışmalarına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce başlanacağı bildirildi.

11 Kas 2022 - 17:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel