Aracın kilometresini düşürene 10 yıl hapis

Yargıtay, 2. el araçlarda kilometre düşürülme olayının nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturduğuna hükmederek milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren karara imza attı.

İnternet sitesi üzerinden satın aldığı bir otomobilin gerçek kilometresinin 200 binden 68 bine düşürüldüğünü anlayan mağdur tüketici, mahkemenin yolunu tuttu. Yargı süreci sonunda aracı satan kişi, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, karara itiraz edince devreye Yargıtay girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay; kilometresi düşürülmüş aracı değerinin üzerinde satmanın, 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu oluşturduğu kararına vardı.

Yargıtay’ın kararında şu ifadelere yer verildi:

“Davacının aracı satın aldığı ancak aracın yetkili servise götürülmesi ile, aracın kilometre saatinin değiştirildiğinin ve 200 bin kilometrede olduğunun tespit edilmiştir. Bu suretle sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin iddia edildiği olayda; tüm dosya çerçevesine göre sanığın mahkumiyetine yönelik mahkemenin kabulünde isabetsizlik görülmemiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile kabul edilmiştir.”

Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinde 'Nitelikli dolandırıcılık' başlığı altında bu tür hileye başvuranlara yönelik verilecek cezalar şöyle açıklanıyor: "Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası 3 yıl ila 10 yıl arasında hapis olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 5 bin güne kadar adli para cezası da hükmedilmektedir."

07 Kas 2022 - 16:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel