Sönmez: “Akbayır Mahallesi hizmet istiyor”

Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, yol ve içme suyu gibi altyapı hizmetlerinde sorun yaşadıklarını belirterek, “300 hanelik mahallenin durumu içler acısı; sesimizi duyacak kimse yok mu?” dediler.  

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Mahalle muhtarı Mehmet Sönmez de, acil olarak asfalt sorununun çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayarak, “ Yol ve içme suyu çilesi, vatandaşımızı canından bezdirdi” açıklamasında bulundu.

Beldeyken, Kahramanmaraş’ın büyükşehir belediyesi olması nedeniyle mahalleye dönüşen Akbayır, temel altyapı hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle sorunlar yumağının merkezi oldu. İçme suyu şebekesindeki yenileme çalışmalarının sürüncemede kalması, asfalt ve kilit parke projelerinin de başlamasına da engel teşkil etti.

Mahalle sakinleri ile birlikte açıklamada bulunan muhtar Mehmet Sönmez, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Elbistan Belediyesi ve KASKİ’nin Akbayır’a hizmet noktasında yetersiz kaldığını vurguladı.

Bakım yapılmadığı için yollarda büyük çukurların oluştuğunu dile getiren Sönmez, “Yollarımız tozdan ve çukurdan geçilmiyor. Uzun zamandır ne bir yama da ne asfalt gördü bu yollar. Mahalle halkı cam açamaz duruma geldi. Araçların ve traktörlerin de her gün bir yeri kırılıyor” şeklinde konuştu.

Sönmez, şunları söyledi:

“İçme suyu projemiz 6 yıl önce çizildi. Proje ile ilgili her şey bitti. Maalesef KASKİ, bir türlü buna başlamadı. Her görüşmemizde ileri bir tarihe atıyorlar. İçme suyu şebekesi yapılmadığı için yollarımız berbat bir durumda. Çukur ve tozdan bıktık. Yaz boyunca penceresini açamadı mahalle halkı. Kışın da çamurdan çıkılmıyor. Yollarımız göründüğü gibi çukur labirentini andırıyor. Araçlar geçemiyor. Büyükşehir ve Elbistan Belediyesi’nden herhangi bir sonuç alamadık.”

Önceliğimiz su diyorduk ama suyu da geçtik. Yollarımız yapılsın. Su çalışması bir yıl sonraya kaldı. Biz sıcak asfalt da istemiyoruz. En azından 5 kilometre sathi kaplama yapılsın. En azından toz ve çukurdan kurtulalım. KASKİ de çalışmasını yapınca sıcak asfalt mı parke mi hangisi ise o yapılsın. Biz burada içme suyu için yer teslimini yaptık. İller Bankası’nda kredi ile ilgili sorun yok diyorlar. KASKİ, işi uzatıyor diyorlar.

Burada 300 hane var. Bu insanların temel hizmetten bile mahrum kalması hangi gerekçe ile açıklanabilir. Mahalle halkımız artık bu çilenin bitmesini istiyor. Çalmadığımız kapı kalmadı. Durumumuz içler acısı ama sesimizi kimseye duyuramadık” ifadelerini kullandı.

05 Kas 2022 - 13:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel