Öztunç: “Türkiye’yi modern ekonomi alanında atılım yapan bir ülke haline getireceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Amacımız, Türkiye’yi modern ekonomi alanında atılım yapan bir ülke haline getirmek” diye konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Öztunç, iktidara gelir gelmez hızla yeşil enerji dönüşümünü başlatacaklarını belirterek, “Biz, birileri gibi doların yeşilini değil ağacın, doğanın yeşilini seviyoruz. Hem ülkemizi büyüteceğiz hem kalkındıracağız hem de yeşili, ormanı, sularımızı korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, "Temiz Yatırım, Temiz Enerji ve Güçlü Üretim” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

Öztunç, ekonomi ve yatırım konu başlıklarına değinerek, “Dünya büyük bir iklim krizinin göbeğinde. Bu yüzden kalkınma odağımıza sürdürülebilirliği almak zorundayız. Yenilikçi çözümleri, yenilikçi paydaşları devreye almak zorundayız. Ama iktidarın yaptığı gibi göstermelik hareketlerle, gerçeğin üstünü örten makyajlarla değil, güçlü ve ayakları yere basan gerçek bir vizyonla yürüyeceğiz. Sayın Genel Başkan’ımızın, yenilikçi teknolojilere ve sürdürülebilirliğe odaklı yatırım fonlarını ülkemize getirmek üzere başlattığı büyük hareket ile odaklandığı konu da budur. Sayın Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu, önce ABD’de bilim ve teknoloji alanında ülkemizden dünyaya açılan ve dünyanın en parlak beyinleriyle bir araya geldi. Şimdi de bu hareketin ikinci adımı olarak İngiltere’de dünyanın en büyük teknoloji ve yeşil enerjiye odaklı yatırım fonlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştiriyor. Hedefimiz net; Türkiye olarak, yeni nesil kaynaklara odaklı kalkınma modeliyle güçlü bir sıçrama yapmak” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin katma değer üretemediğine değinen CHP’li Öztunç, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki üretim, büyük oranda fason üretime dayalı. Katma değer üretemiyoruz. Eski sanayi kodlarıyla ilerleyemeyeceğimiz artık gün gibi ortada. Bu cendereden kurtulup, ucuz iş gücü ihraç etmek yerine, ekonomimizi bu yeni dönüşüme adapte etmek zorundayız. Bunu yaparken de dünyayı, çevreyi, toplumu gözeten kaynakları ülkemize getirmek zorundayız. CHP iktidarı bunu başaracaktır. İnovasyonu tüketen bir pazardan inovasyonu üreten bir pazara dönüşmekten başka çaremiz yok. Ülkemizin üretken gücünü verimli bir şekilde kullanmak ve dünya ile rekabet etmek için yeni iş modellerini ülkemize getirmek, burada en önemli hedefimizdir. Amacımız, Türkiye’yi modern ekonomi alanında atılım yapan bir ülke haline getirmek, dijital ekonomi altyapısı oluşturmak ve yeşil enerji yatırımlarını ülkemize çekmektir. İktidara gelir gelmez hızla yeşil enerji dönüşümünü başlatacağız. Bu alandaki yatırımlar için uygun ortamı sağlayacağız ve o paydaşları ülkemize getireceğiz. Bilime, yeni teknolojilere, sürdürülebilir enerjiye yatırım yapmak en büyük önceliğimiz olacak. Türkiye büyürken aynı zamanda karbon ayak izini nötrlemiş, sürdürülebilir çevresel ve kentsel yapılarını oluşturmuş olacaktır böylece.”

Küresel ölçekte yeni, akıllı ve sürdürülebilir bir altyapı kuracaklarının altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Dünyadaki bu hızlı dönüşüme cevap veren güven ve altyapının sağlanması, Türkiye’nin geleceği için hayati önem taşımaktadır. Küresel ölçekte yeni, akıllı ve sürdürülebilir bir altyapı kuracağız. Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı vizyonumuzu kurgularken ülkemize istihdam yaratan güçlü yatırımcıları, temiz sermayeyi, üretken zihinleri nasıl çekeceğimizi adım adım CHP olarak çalışıyoruz. Türkiye’ye hızla nefes aldırmak ve bu derin krizden çıkarken yeni bir sayfa açacak atılımları yapmak üzere çalışıyoruz. Bu yatırımların önemli bir bölümü, çevreyi koruyan yeşil enerji yatırımlarından oluşacak. Ülkemizin üretken gücünü verimli bir şekilde kullanmak ve dünya ile rekabet etmek için yeni iş modellerini ülkemize getireceğiz. Bunları toplumumuza sunacağız. Temiz yatırım, temiz enerji ve güçlü üretim; ana odağımız budur” ifadelerini kullandı.

04 Kas 2022 - 18:02 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel