Başkan Şahin: “Ulusal zincir marketler esnafın kabusu oldu”

Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, kentte peş peşe açılan zincir marketlerin yerel esnafların kâbusu haline geldiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan’daki zincir market sayısının büyük illerle yarıştığını vurgulayan Başkan Şahin, Elbistan Belediyesi’ne de çağrıda bulunarak yeni şubeler için ruhsat verilmemesini istedi.

Elbistan’da hemen her köşe başında bir ulusal market zinciri şubesi bulunduğunu dile getiren Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, bu durumu kabullenmediklerini dile getirdi.

Söz konusu marketlerde gıda ve temel tüketim maddelerinin yanı sıra beyaz eşya, elektronik eşya, tekstil, nalburiye ve kırtasiye ürünleri satışı yapıldığını anımsatan Başkan Şahin, “Bu şekildeki ürün yelpazesini bulundurmaları, yerel işletmeleri ciddi şekilde mağdur ediyor” dedi.

Yerel esnaf ve sanatkarın ulusal zincir marketlere ezdirilmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Şahin, “Her binanın altına açılan mantar gibi çoğalan; açıldığı her yerde onlarca esnafımızı bitiren üç harfli marketlere Elbistan Belediye Başkanlığı ve meclisi neden ruhsat veriyor? İlçemizde girmedikleri sokak ya da cadde kalmayacak bu gidişle. Bir ilçede bu kadar fazla ulusal zincir market yok. Zincir marketlerin sayısının artması, birçok sektördeki yerel esnafımızı da olumsuz etkiliyor. Elektronik ve teknolojiden kozmetiğe, bijuteriden ve nalburiyeden mobilyaya, ayakkabıdan konfeksiyon, manavdan kasap sektörüne kadar birçok sektörü bitirme noktasına adım adım yaklaşıyorlar. Bu marketler, doğrudan yakın çevresindeki yerel esnafı dolaylı olarak da ilçedeki birçok sektörün kabusu oluyorlar. Bir esnafımız işyerini kapattığında kaç kişi işsiz kalıyor? Kaç aile evine ekmek götüremez hale geliyor bunun sorgulanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Elbistan Esnaflar ve Bakkallar Odası Başkanı Kemal Şahin, son olarak, “Yerel işletmelerin kapısına kilit vurulmasına sebep olacak bu üç harfli marketlerle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. En büyük beklentimiz, zincir marketlere karşı düzenleme yapılmasıdır. Esnaf ve sanatkarımız, şehrimizi ahtapotun kolları gibi saran zincir marketlerle ezdirilmemelidir” ifadelerinde bulundu.

02 Kas 2022 - 15:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel