5 asır önce Elbistan’a gelen dedelerinin mezarının bakımını yaptılar

Elbistan’a ilk yerleşen Karahasanlıların dedesi Kara Hasan’ın yaklaşık 500 yıllık mezarına, baştan ayağı bakım yapıldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aslına uygun olarak taşları yeniden yerleştirilen mezarın çevresine de Karahasanlılar Federasyonu tarafından ihata duvarı yapılacak.

Kara Hasan, yaklaşık 500 yıl önce Elbistan’a ilk yerleşen Karahasanlılar’ın dedesi olarak biliniyor. 5 asır önce Sevdilli Mahallesi’nin Tahtalı mezrasında yaşayan ve orada vefat eden Kara Hasan’ın mezarının bakımı, Karahasanlılar Federasyonu ve mahalle halkının girişimleri ile yapıldı. Elbistan Belediye Meclis Üyesi Ali Demir, Karahasanlılar Federasyonu Başkanı İbrahim Şahin ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar, el birliği ile Kara Hasan’ın mezarını aslına uygun hale getirdi. Mezara, taş yerleştiren Karahasanlılar, dedelerinin kabri başında dua etti.

Karahasanlılar Federasyonu Başkanı İbrahim Şahin, “5 asır önce Elbistan’a ilk yerleşen kişi olan Kara Hasan dedemizin kabrinin bakımını yaptık. Buradaki eski mezarlığın da çevresini ihata duvarı ile kapatacağız. Atalarımız ve dedelerinin kabirlerinin bulunduğu bu mezarlığı güzel bir görünüme kavuşturacağız. Mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

31 Eki 2022 - 16:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel