Kıral Cami projesi sil baştan değişiyor

Elbistan’da, yıkılmasının üzerinden 4 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen henüz yapımına başlanmayan Kıral Cami (Hacı Hasan Cami) külliyesi için hazırlanan son projede de değişiklik yapılması planlanıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da eski Cela Garajı olarak bilinen noktada 1991 yılında merhum iş adamı Mustafa Kıral tarafından yaptırılan Kral Cami, 2018 Mayıs ayında yıkıldı. Bitişik vaziyetteki Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ait alan da yeni yapılacak cami için mevcut arsaya dahil edildi. Yeni cami için ilk hazırlanan proje tamamlandığında yaklaşık 3 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği, otopark, ticari alan, kütüphane ve konferans salonu olacağı açıklandı. Yıkımdan yaklaşık 5 ay sonra, ilk proje doğrultusunda zeminin sağlamlaştırılması amacıyla fore kazık çalışması yapıldı. Bu işlemin ardından söz konusu alanda herhangi bir çalışma yapılmadı. Cami yapımı için ayrılan alan ise otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Cami ve külliye için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 500 m² alana sahip projesi kısa süre önce gün yüzüne çıkmıştı. 4 minareli şekilde projelendirilen caminin çevresinde ise kültür merkezi olarak kullanılacak yapılar da yer almıştı. Bu çalışmalara ek olarak, Mülkiyeti TEKEL Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve uzun yıllar boyunca TEDAŞ’ın kullandığı alana Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Millet Konağı’ projesi yapılması gündeme geldi. Mevcut müftülük binasının da yıkılarak ‘Millet Konağı’ projesi alanına dahil edilmesi yönünde Türkiye Diyanet Vakfı ile bir dizi görüşmeler yapılmıştı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç’la birlikte Kıral Cami projesine dahil edileceği açıklanan ve Mülkiyeti Diyanet Vakfı’nda olan müftülük binasının son durumu ile ilgili olarak yerinde inceleme yaptı.

Halihazırda hayata geçirileceği açıklanan projede, müftülük binasının cami alt katında yer almasının uygun olmayacağı kanaatine varıldığı öğrenildi. Bu doğrultuda cami, külliye ve müftülük binasıyla ilgili yeni bir proje hazırlanması görüşü ağırlık kazandı. Müftülük binasının müstakil olarak yer alacağı yeni projenin, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanacağı belirtildi. Mevcut halinden daha büyük bir camiyi içerecek projenin bitirilmesinin akabinde inşaat çalışmalarına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce başlanacağı bildirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, cami ve külliye yapımı için belirlenen alanda gerçekleştirilen incelemelerle ilgili, “Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Sayın İhsan Açık ile ilçemizde cami ve külliye yapımı için belirlediğimiz alanda incelemelerde bulunduk. İnşallah paydaş kurumlarımızla el birliğiyle ilçemize kapsamlı bir külliye kazandıracağız. Hem Büyükşehir Belediyemiz hem de ilçe belediyelerimiz çok ciddi hizmetler yerine getiriyor. İş birliği içerisinde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de aynı azim ve gayretle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

25 Eki 2022 - 18:30 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel