Elbistan havzasında desteklenecek ürünler belli oldu

Bitkisel üretim desteklerinin birçok kalemi esas alınan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, 2022 yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri yayınlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BUGEM) tarafından hazırlanan 2022 yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri, bakanlığın internet sitesinin duyurular kısmında yayınlandı.

Bakanlık tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi - sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 üründe mazot- gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları yürütüldüğü belirtilen duyuruda, bu ürünler; buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytin-zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkileri olarak sıralandı.

Elbistan’da destekleme kapsamındaki ürünler, arpa, aspir, buğday, dane mısır, kuru fasulye, nohut, yağlık ayçiçeği, yem bitkileri ve patates olarak sıralandı.

Afşin’de de arpa, buğday, dane mısır, kuru fasulye, mercimek, nohut, yağlık ayçiçeği, yem bitkileri ve patates ekimi yapan çiftçiler destekleme alabilecek.

Ekinözü’nde arpa, buğday, dane mısır, mercimek, nohut, yağlık ayçiçeği ve yem bitkileri ekimi desteklenecek.

Nurhak’ta ise arpa, buğday, dane mısır, yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut ve yem bitkileri destekleme kapsamına alındı.

 

24 Eki 2022 - 15:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel