Ekinözü’nde ağ kafeste balık yetiştiriciliği başladı

Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kandil Barajı’nda ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliği tesisleri, birer birer faaliyete geçiyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Ekinözü ilçesini ağ kafes balıkçılığında önemli bir merkez haline dönüştürecek toplam 10 proje bulunuyor. ÇED sürecini tamamlayan tesisler, Kuzey Amerika kökenli Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğine başladı.

 Günümüzde bir endüstri haline gelen Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinin Ekinözü’ndeki ilk adımı geçen Nisan ayında atılmıştı. Toplam 1450 ton kapasiteli 2 tesise ÇED olumlu kararı verilmişti. 5 bin 700 ton kapasiteli 6 tesisle ilgili ÇED süreci de tamamlandı.

İlgili firmalar, baraj gölü üzerinde kendilerine ayrılan alanlara ağ kafes kurulumuna başladı. Birçok tesisin kurulumunu tamamladığı, bazılarının da çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. Milyonlarca yavru alabalık, kafeslere konularak özel yetiştirilecek. Her bir tesiste 5-50 gr arası büyüklükte 2 ila 4 milyon adet arasında yavru balık bulunacak.

Üretim dairesel kafeslerde yapılıyor. Her bir dairesel kafes 20 m çapında ve yaklaşık 35 ton balık kapasitesinde olacak.

Tesislerin tam kapasiteyle çalışmaya başlamasıyla birlikte Ekinözü’ndeki balık üretimi, 9 bin 50 tona ulaşmış olacak.

20 Eki 2022 - 17:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel