Pancar üreticisi polar oranından dertli

Elbistan’da hasadı süren şeker pancarında yüksek verim çiftçinin yüzünü güldürürken; bazı bölgelerde polar oranının beklentinin altında kaldığı belirtildi.

Pancar üreticisi polar oranından dertli
Pancar üreticisi polar oranından dertli
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan ve Afşin bölgesindeki binlerce çiftçi, Nisan ayında tarlalarına ektikleri şeker pancarını sökerek Mutlucan Elbistan Şeker Fabrikası’na teslim edip emeklerinin karşılığını almaya başladı. Uzun yıllardır çiftçinin en büyük geçim kaynağı haline gelen şeker pancarı fiyatları ise ihtiva ettiği şeker oranına (polar) göre belirleniyor. 16 polar üzerinden hesaplama yapılarak belirlenen fiyatlar, bu değerin üzerine çıkılması halinde de çiftçiye ek gelir olarak geri dönüyor. 2020 yılında Afşinli çifti 23,87 polar oranına sahip pancar yetiştirmiş ve kazancını katlamıştı.

Yüksek polar oranı ve verim umuduyla Küçükyapalak Mahallesi’ndeki 170 dekarlık araziye ektikleri şeker pancarının hasadına başlayan Ali Horoz ve Beyhan Ceran adlı çiftçiler, polar kaybı yaşandığına dikkati çektiler.

Tohumun toprakla buluşmasından söküm aşamasına kadar bir çocuk gibi bakıp pancar yetiştirdiklerini belirten Horoz ve Ceran, “Şuan pancar hasadı yapıyoruz. Verimden çok memnunuz. Dekara 10 tonun üzerinde bir rekolte elde ettik. Yağmurlama sulama ile yetiştirdik. Ancak bu yıl polar oranında bir nebze kayıpla karşılaştık. Bilindiği gibi pancarın fiyatı polar oranına göre belirleniyor. Polardaki 1 puanlık kayıp, üretici için çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda pancarın içindeki şeker (polar) oranı yüzde 16 ve üzerinde oluyordu. Bu yıl da ümidimiz bu oranın üzerinde ürün elde etmekti. Ancak hava şartları ve mevsimsel nedenlerden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bir kayıpla karşı karşıyayız. İlçe geneline yansımasa da yer yer düşük polar alan çiftçilerimizin olduğunu duyuyoruz. Temmuz ve Ağustos'ta yaşanan aşırı sıcaklıkların, polar kaybına neden olduğunu sanıyoruz” dediler.

Pancarın girdi maliyetinin diğer ürünlere göre yüksek olduğunu dile getiren Ali Horoz ve Beyhan Ceran, “Pancar, yüzde 16 polar oranına göre fiyatlandırılır. Polar oranı yüzde 17 olursa çiftçinin eline ton başına 1.400 liranın da üzerinde para geçecekti. Pancar, diğer ürünlere göre çok masraf isteyen bir ürün. Mazot, gübre ve elektrik fiyatları ciddi oranlarda yükseldi. Bu da masrafımızı katladı. Polar oranının da beklentinin altında kalması gelirimizi azaltacak gibi gözüküyor. Havaların soğumasıyla birlikte polar oranının artmasını ümit etmekten başka yapacak bir şeyimiz kalmadı” şeklinde konuştular.

 

20 Eki 2022 - 17:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel