Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, çözüm bekleyen sorunlara dikkat çekti

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Sen) Genel Başkanı Ayhan Çivi, bir dizi ziyaretler yapmak üzere Elbistan’a geldi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra Elbistan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Çivi, “Memleketimizin her köşesi güzel ancak insanın doğup büyüdüğü yerde olması ayrı bir mutluluk veriyor” dedi.

Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Elbistan’ın il olması konusuna da değinerek, “Elbistan’ın tarihi, coğrafi ve ekonomik özellikleri nedeniyle taşıdığı potansiyelin gereği ve bölge insanının hasreti olarak ülkemizin 82.ili olmayı hak ediyor. Bir Elbistanlı olarak benim de en büyük isteğim budur” şeklinde konuştu.

Hak-Sen Bursa İl Başkanı Hakan Özdemir'in de eşlik ettiği Çivi, geçtiğimiz günlerde Van’da teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Elbistanlı jandarma uzman çavuş Kürşat Sert’e Allah’tan rahmet, ailesi ve yüce milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, açıklamasının devamında memurlarla ilgili talep ve önerilerini dile getirdi.

3600 ek gösterge düzenlemesindeki eksikliklerin giderilmesi gerektiğine işaret eden Çivi, şunları söyledi:

“TBMM’de kabul edilen ve Ocak 2023’de yürürlüğe girecek 3600 ek gösterge düzenlemesi belirli unvanları kapsamaktadır. Bu nedenle kamuda uzman, şef, tekniker, bilgisayar işletmeni, VHKİ, memur gibi kadrolarda görev yapan yüksek okul mezunu personeller kapsam dışında kalmıştır. Anayasamızın eşitlik ilkesi gereğince söz konusu personelleri de kapsayacak şekilde eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.”

Banka promosyonları için de genel bir düzenleme talebinde bulunan Genel Başkan Ayhan Çivi, şöyle devam etti:

“Kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yaptığı anlaşmalara göre maaş ödemesi yapılan kurum personellerine “ Promosyon” adı altında nakdi ödemeler yapılmaktadır. Söz konusu ödemeler günümüz ekonomik şartlarında yetersiz kalmaktadır.  Halen devam eden anlaşmalar ile yeniden yapılan anlaşmalar nedeniyle personellere yapılan promosyon ödemeleri arasında büyük ölçüde farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Daha önce yapılan anlaşmalar gereğince ortalama 3-5 bin TL arasında bir ödeme yapılırken yenilenen anlaşmalara göre ortalama 20-30 bin TL promosyon ödemesi yapılmaktadır. Bu durum, devam eden anlaşmalara göre ödeme yapılan kamu personellerinin hak kaybına ve mağduriyetine neden olmaktadır.

Bu nedenle, kamu kurum ve kuruluşlarının bankalarla devam eden anlaşmalarının günümüz ekonomik şartlarına göre revize edilerek, promosyon ödemelerinin güncellenmesi konusunda genel bir düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.”

Sözleşmeli personellerin de kadro beklediğine işaret eden Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, açıklamasını, “Başlangıçta istisna hizmetler için öngörülen sözleşmeli personel istihdamı, son yıllarda yaygın hale gelmiştir. 2011 yılında hükümet tarafından yapılan düzenleme ile tüm sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla birlikte önemli ölçüde azalan sözleşmeli personel sayısı son on yılda büyük ölçüde artmıştır. 2012 yılında 170 bin olan sözleşmeli personel sayısı 2022 yılında 568 bin civarına ulaşmıştır. 2012 yılında kamu personelinin yüzde 7’sini sözleşmeli personel oluştururken, halen bu oran yüzde 18 civarındadır.

Kamuda farklı mevzuatlara ve haklara göre süreli ve süresiz sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli, vekil ebe, hemşire ve din görevlisi, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, ücretli öğretmenlik gibi pek çok sözleşmeli personel istihdamı yapılmaktadır.

Söz konusu statü kirliliğinin ortadan kaldırılarak, eşit değerde işe eşit haklar verilmesi için tüm sözleşmeli personelin herhangi bir ayrıma gidilmeden, mesleki eğitimlerine uygun kadrolara atanması ile sorun kökten çözülmüş olacaktır.

AK Parti iktidarında daha önce yapılan düzenlemenin tekrar hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu konuda tüm sözleşmeli personel, Sayın Cumhurbaşkanımızdan gelecek müjdeyi beklemektedir.

Kamu görevlilerinin vergi dilimleri maaş artışıyla paralel olarak düzenlenmediği için memurlara yapılan artışların bir kısmı vergi olarak geri alınmaktadır. Bu nedenle memurların vergi dilimi yüzde 15 olarak sabitlenmelidir” cümleleri ile tamamladı.

18 Eki 2022 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel