Doğan: “Öğretmenler ve eğitim çalışanları çözüm bekliyor”  

Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 2 Nolu Şube Başkanı Bayram Doğan, öğretmenlik meslek kanunu, promosyon ve ücretler başta olmak üzere öğretmenler ve eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Türk Eğitim-Sen Elbistan Temsilcisi Hakan Kılıç ve üyelerin katıldığı basın açıklaması programında konuşan Kahramanmaraş 2 Nolu Şube Başkanı Bayram Doğan, ilk olarak promosyon anlaşmasına değindi.

Halihazırdaki promosyon anlaşmasının, enflasyon oranı karşısında eridiğini belirten Doğan, bankaların haklarını gasp etmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Doğan, bu konuda olumlu adımlar atılmaması halinde eylemlerine devam edeceklerini bildirerek şöyle devam etti:

“Temmuz 2022 öncesinde yapılan promosyon sözleşmelerinde ödenenler çok komik rakamlar halini almıştır. Maalesef ilçe milli eğitim müdürlüğünün ve malum sendikanın imzalarıyla uzun yıllar devam edecek olması ekonomik kayıplarımızı kat kat artırmaktadır. Mağduriyetimizin giderilmesi için bir an önce promosyon anlaşmasını güncellemelidir. Bankalar, maaşlarımızla kazan kazan oynarken, kazançlarını katlarken bizlerin güncelleme talebimize kulak tıkamalarını pek manidar bulmaktayız.”

Öğretmenlik meslek kanununa değinen Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bayram Doğan, partilere ve milletvekillerine çağrıda bulunarak, “Öğretmen meslek kanunun içeriğinin adına yakışır şekilde zenginleştirilmesi amacı doğrultusunda ivedilikle adım atmaya davet ediyoruz” dedi.

Kanunun içeriğinin eğitim çalışanlarının beklentisini karşılamaktan uzak olduğuna vurgu yapan Doğan, “2005 yılından beri her zaman şunu söyledik öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz. Tek ölçüt deneyim ve tecrübe olmalıdır. 10 yılını dolduran her öğretmen uzman öğretmen, 20 yılını dolduran her öğretmen başöğretmen olmalıdır. Öğretmenlerin her türlü istihdam, özlük, ödeme, disiplin, terfi, izin, atama iş ve işlemleri meslek kanunu içinde olmalıdır.

Eğitim fakültesi mezunu binlerce arkadaşımız atama beklerken boş kadrolar ücretli öğretmenler tarafından doldurulmaktadır. MEB bir an önce boş kadrolara yeniden atama yapmalıdır. Sözleşmeli atama sonlandırılmalı, tüm çalışanlar sadece kadrolu olarak istihdam edilmelidir. Liyakat ve ehliyeti esas alan bir yönetici atama sistemi ihdas edilmelidir. Başarıyı esas alan ve teşvik eden objektif bir ödül sistemi hayata geçirilmelidir. Genel yetenek derslerinde önceden verilen destekleme yetiştirme kursları açma hakkı tekrar verilmeli. İYEP kurslarında sınıf öğretmenlerimizin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılmalıdır.

Tüm öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılmalıdır. Çalışanların vergi dilimi yüzde15‘e sabitlenmelidir. Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapan arkadaşlarımızın aylık karşılığı ve isteğe bağlı ek ders ücreti karşılığında derse girme zorunluluğu kaldırılmalıdır. Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı ders saati 15 saate eşitlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Doğan, son olarak, “Eğitim- öğretim ödeneği ayırım yapılmadan tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli. En az bir asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. Ayrıca her iki dini bayramda tüm eğitim çalışanlarına ve tüm devlet memurlarına bayram ikramiyesi de verilmelidir. Milli eğitimde çalışanların görev tanımlarının netleştirilip 3600 ek göstergeden faydalanabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca yardımcı hizmet kolunda çalışan arkadaşlarımızın ek göstergeleri bir derece yükseltilmelidir. Her tür ve kademedeki okullarımız ve kurumlarımızdaki idarecilerimiz, memurlarımız ve hizmetlilerimizin öğle yemeği ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yapılarak en güzel şekilde faydalanmaları için takipçi olacağız.

Öğretmenevlerinden yüzde 50 indirimli olarak tüm MEB personelinin faydalanması gerektiğine inanıyoruz ve bu konunu en kısa sürede hayata geçirilmesi için çaba sarf edeceğiz. Şef, memur ve hizmetlilerimizin, kurumlar arası maaş farkının düzenlenmesi için genel merkez düzeyinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Şiddet ve tacize yönelik önleyici tedbirler ve caydırıcı müeyyideler hayata geçirilmelidir. Okullarımızın güvenliği kolluk kuvvetleri tarafından yapılmalıdır. Okul idarecilerimize yakın zamanda kaymakamlık oluru ile verilen Ulusal Hane Halkı Ziyaretleri tamamen keyfiyete dayalı olarak verilmekte ve arkadaşlarımız kapı kapı dolaştırılmaktadır. Bu görevlendirmelerde en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Öğretmen eğitimcidir, sadece eğitime odaklanmalıdırlar ki, daha verimli olabilsin.

 Türk Eğitim-Sen olarak; her zaman eğitim çalışanlarının yanında yer alıp haklarını korumaya devam edeceğiz. Sonuç alınana kadar eylemlerimize devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” şeklinde konuştu.

13 Eki 2022 - 12:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel