TOKİ İlk Evim Arsa projesinde başvurular başladı

TOKİ İlk Evim Arsa projesi ile Elbistan'da arsa sahibi olmak isteyenler için başvurular e-Devlet üzerinden erişime açıldı.

Proje kapsamında Elbistan'da hem müşterek hem de müstakil arsa için başvuru yapılabilecek.

İlk Evim Arsa projesinde 1 milyon arsa 10 bin iş yeri için proje listesi TOKİ tarafından yayımlandı ve il il proje bölgeleri belli oldu.

TOKİ'nin arsa başvuruları için e- Devlet'te kimlik numarası uygulaması getirildi. Arsa başvurularında e-Devlet üzerinden yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişimi engellememesi için kademeli alınan başvurular kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi "2" olanlar 12 Ekim'de, "4" olanlar 13 Ekim'de, 6 olanlar 14 Ekim'de, 8 olanlar ise 15 Ekim'de başvuru yapabilecek. Vatandaşlar 16 Ekim'den itibaren ise herhangi bir sınırlama olmaksızın başvuruda bulunabilecek.

İlk Evim Arsa' başvuruları 10 Ekim-7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak. Arsa tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenecek. Arsa tahsisi yapıldıktan sonra, 1/10 arsa tahsis bedeli peşinatı ödenecek, noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedelinin geriye kalan 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksite bölünecek. Toplu Konut İdaresini (TOKİ) izafeten Ziraat Bankası A.Ş. ile borçlanma sözleşmesi imzalanmasının ardından da arsa tahsisi kesinleşmiş olacak.

Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarih olarak belirlenecek. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, taksitler aylık ya da yıllık eşit taksitler halinde ödeyebilecek. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilebiliyor.

Kahramanmaraş genelinde ise toplam 12 bin 500 konutluk arsa belirlendi. Bunların 2 bin 500'ü merkez ilçeler kalan 10 bin ise 9 ilçeye paylaştırıldı. Elbistan'da müşterek ve müstakil arsalar için 500 lira başvuru bedeli alınacak.

Müstakil arsalar, yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 m2 ile 500 m2 arasında değişen, 1 adet en fazla brüt 150 m2 konut yapmaya müsait arsa olarak açıklandı.

Müşterek arsalar ise, yüzölçümü değişiklik gösteren, plan yapılaşma koşullarına göre toplu yapı yapmaya müsait, birden fazla hissedarı olan arsa şeklinde olacak.

11 Eki 2022 - 18:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel