Elbistan’da ‘Ozanlar Şehri Okuyor’ etkinliği

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, ‘Ozanlar Şehri Okuyor’ adlı proje ile kentteki en kapsamlı okuma etkinliğini başlattıklarını söyledi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Pınarbaşı Ortaokulu koordinasyonundaki etkinliğin öğrencilerle birlikte velilerde de kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçladığını belirten Çetin, “Geleceğe açılan kapı olan kitapların, yaşamımızda daha çok yer almasını istiyoruz” dedi.

Elbistan’da ‘yeni hayatın ilk sayfanın kıyısında’ mottosuyla ‘Ozanlar Şehri Okuyor’ projesi hayata geçirildi. 7’den 70’e toplumun tamamını kapsayan proje, Elbistan Pınarbaşı Ortaokulu koordinesinde yıl boyunca sürdürülecek. Öğrencilerin kitaba olan ilgilerini arttırmak ve velilerde de kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için başlatılan ‘Ozanlar Şehri Okuyor’ etkinliği, haftanın 6 gününü kapsayacak. Proje çerçevesinde kent genelindeki tüm okullarda haftanın belirli günlerinde öğrenciler eş zamanlı olarak derslerinde kitap okuyacak. Veliler ise cumartesi günleri etkinliğe dahil olacak. Veliler, cumartesi günlerinde 1 saat çocukları ile birlikte kitap okuyacak. Öğrencilerin ve velilerin kitaplarla buluşacağı bu anlar sosyal medyada paylaşılacak.

Proje ile ilgili değerlendirme yapan Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, kentteki en kapsamlı okuma etkinliğini düzenlediklerini belirtti.

Etkinliğe, velilerin de dahil edilmesinin öğrencilerin motivasyonunu arttıracağına değinen Çetin, “Kentimizdeki tüm okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizde okuma kültürü oluşturmak, kitap okumayı sevdirmek; kelime dağarcığını zenginleştirmek ve Türkçemizi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini geliştirmek istiyoruz. Ayrıca velilerin de kitap okuma etkinliğine katılarak öğrencilere örnek olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Kitap okumak yaşamı anlamayı ve hayata yeni bir yorum katmayı sağlar. Bu doğrultuda da etkinliğimizin mottosunu ‘yeni hayatın ilk sayfanın kıyısında’ olarak belirledik. Kendimizi ve birlikte yaşadığımız toplumu daha iyi anlayıp yorumlamak ve içinde bulunduğumuz çevreyi daha sağlıklı bir iletişim kurmanın yolu kitap okumaktan geçer. Kitapları hayatımızın bir parçası yapmak için attığımız bu adım yılsonuna kadar sürecek. Etkinliğimiz, #ozanlarsehriokuyor etiketi ve kitap okuyan bireylerin fotoğraflarıyla hem okul hem de müdürlüğümüz sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapılarak yaygınlaştırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Çetin, “Tüm hemşerilerimizi bu anlamlı projeye katılmaya davet ediyorum. Projenin hazırlanmasında büyük emek harcayan Pınarbaşı Ortaokulu idareci ve öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

10 Eki 2022 - 18:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel