Halk ekmek fabrikasında onarım çalışmaları nedeniyle üretim durdu

Elbistan Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nın teknik aksamındaki onarım çalışmaları nedeniyle bir süredir ekmek üretimi yapılamıyor.

Halk Ekmek Fabrikası, Elbistan Belediyesi'ne ait eski otel binasının tadilattan geçirilmesiyle birlikte 2010 yılı aralık ayından beri ekmek üretimi yapıyor. Elbistan Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, 12 yıldır özellikle dar gelirli ailelerin ekmek ihtiyacını karşılamada önemli bir görev üstleniyor. Son dönemde ürün çeşitliliği ve ekmek adedi de artan Halk Ekmek Fabrikası, üretime ara verdi. Ramazan boyunca günlük 10 bin adet ekmek üretilen fabrikanın teknik aksamında yaşanan arıza nedeniyle zorunlu olarak üretimin durdurulduğu bildirildi. Unun, hamur aşamasından fırına kadarki sürecini sağlayan teknik aksam ve makinede arıza meydana geldiği belirtildi. Arızanın giderilmesi için il dışındaki bir firmanın çalışmalarına başladığı öğrenilirken; onarımın da mümkün olan en kısa sürede giderilmesi hedefleniyor.

1 TL’den ekmek almayı bekleyen vatandaşlar ise, onarım çalışmalarının bir an önce bitmesini beklediklerini söylediler.

Vatandaşlar, “Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Burada ekmek uzun zamandır 1 lira. Günlük 4-5 ekmek alan bir ailenin bütçesine önemli bir katkısı var. Burada 4 ekmeğe verdiğimiz parayla dışarıdan 1 ekmek alabiliyoruz. Dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerine çok iyi oluyordu. Geçen haftadan beri üretim yok. Makine arızalanmış. İnşallah kısa sürede onarılır da tekrar üretim başlar” şeklinde konuştular.
 

08 Eki 2022 - 17:48 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel