Başkan Fırtına’dan korucuların özlük haklarında iyileştirme açıklaması

Kahramanmaraş Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Celalettin Fırtına, güvenlik korucularının özlük hakları ile ilgili çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen’in öncülüğünde yönetim kurulu olarak, geçen hafta itibariyle girişimler başlatıldığını anımsatan Başkan Fırtına, “Fedakar ve kahraman korucularımızın hakların en güzeline layık oldukları bilinciyle, Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın Ziya Sözen ‘in öncülüğünde yıllardır özlük hakları ve devletimizden beklentileri ile alakalı, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükmet yetkilileriyle görüşmeler yapmaktayız. Geçtiğimiz hafta da yine İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin, AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sayın Mustafa Elitaş, Yılmaz Tunç ve MHP Genel Başkan Yardımcısı, Sayın Erkan Akçay ile de kapsamlı ve verimli birer görüşme yaptık.

Güvenlik korucularımızın, devletimizden beklentileri üzerinde durduk, Buna göre, korucularımız kuruluşundan itibaren yıllarca yeşil kartlı iken, 2016 yılında 4/A kapsamında verilen sigortadan daha kapsamlı bir sigortaya geçirilmesini, emekli olduklarında tazminat hakkı verilmesini, 5 bin 500 TL olan maaşlarının daha da makul bir seviyelere çıkartılmasını, emekli korucu maaşlarının artırılmasını, korucularımıza bir statü ve görev tanımı getirilmesi, koruculuktan uzmanlığa geçiş yaşının 27’den 32’ye çıkartılması, tekrar bir defaya mahsus 45 yaş üzeri emekli ve yerlerine güvenlik korucusu alımı gibi taleplerimiz, görüşme yaptığımız sayın bakanlarımız ve grup başkanvekillerince de makul karşılanmıştır” dedi.

Talepleri ile ilgili de bilgi aktaran Kahramanmaraş Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Celalettin Fırtına, “Gerek şu anda hazırlanan torba yasada, gerekse mecliste kanunla belirlenebilecek konular üzerinde bakanlıklar arasında başlanan çalışmalar neticesinde, bu taleplerimizin karşılanacağına olan ümidimiz tamdır. Elbette ki güvenlik korucularımız bu zorlu görevlerini asgari ücretler seviyesindeki maaşın hatırına değil, yüreğindeki vatan ve bayrak sevgisiyle yapmaktadırlar. Ancak zamanla ihtiyaçlar değişebildiğinden bizler de korucularımızın görevlerinde daha moralli, daha aktif olmalarına, aileleriyle beraber daha güzel günlerde huzurlu bir yaşam sürdürmelerine katkı sunacak olan, bazı ihtiyaç ve beklentilerini yine hükmet yetkililerine ilettik.

Daha huzurlu, yine hep birlikte kardeşçe yaşam sürdüreceğimiz, terörsüz bir Türkiye diliyorum. Bu vesileyle canlarını feda ederek bu toprakları bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlık ve sıhhatler diliyorum. Biz güvenlik korucuları her zaman devletimizin ve asil milletimizin emrinde olmaya devam edeceğiz. Bizim için önce vatan” şeklinde konuştu.

08 Eki 2022 - 13:47 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel