Biçerdöver ücretlerinde artışa gidildi

Elbistan’da, kontak kapatan biçerdövercilerin mısır biçim ücretlerinde artışa gidilmesi yönündeki talebi ve akaryakıta gelen zam da göz önünde bulundurularak kabul edildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası Yönetim Kurulu’nun aldığı yeni karar doğrultusunda cin mısırı ve danelik mısır biçim ücreti dönüm başına 115 liraya yükseltildi.

Elbistan Ziraat Odası Yönetim Kurulu, 2022 yılı cin mısırı ve danelik mısır biçim ücretleri ile ilgili alınan tavsiye kararını duyurmuştu. Bu karara göre, cin mısırının biçim fiyatı 1 dekar için 90 lira, danelik mısır ise 100 lira olması yönünde tavsiye kararı alınmıştı. Bu rakamların, çevredeki diğer illerden düşük olduğunu ve zarar ettiklerini belirten biçerdöverciler ise Çilingir Caddesi’nde bir araya gelerek kontak kapattı. Bölgeye giden Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, biçerdövercilerle görüşme gerçekleştirdi.

Fiyatların, makul bir seviyeye yükseltilmemesi halinde araziye çıkmayacaklarını belirten biçerdöverciler, daha sonra aralarından seçtikleri temsilcilerle Elbistan Ziraat Odası’na gitti. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ve Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil’le görüşen biçerdöverciler, açıklanan fiyatın çok düşük kaldığını ve zarar ettiklerini belirtiler. İstişareler ve akaryakıt fiyatındaki artışın da değerlendirilmesi sonucu hem cin mısırı hem de danelik mısırın biçim ücreti dekar başına 115 lira olarak belirlendi. Alınan yeni tavsiye kararıyla cin mısırında dönüme 25 lira danelik mısırda da 15 lira artış yapılmış oldu.

Biçerdöverciler adına değerlendirme yapan Bakır Aksoy, “ Kahramanmaraş’ta ve çevre illerde dönümü 150 liradan biçtik. Şimdi de mısır biçmek için Elbistan’a geldik. Açıklanan fiyat, biçerdöverciler açısından çok düşük bir rakamdı. Bu makine, dönüme 3 litre mazot yakıyor. 90 liraya mısır biçtiğimiz zaman bize 15 lira kalıyor. Şoför tutan arkadaşların yevmiyesi 650 lira. Parça fiyatları 6-7 kat artmış durumda. Sadece mazotla bitmiyor. Tarlaların küçük olduğu yerde fiyat daha yüksek olur. Elbistan’da da tarlalar çok küçük. Biçeri taksitle alan arkadaşlarımız çok. Bunların da göz önünde bulundurulması lazım.

Biz, bu talepte haklıyız. Bizi kurtaracak bir rakam olması konusunda talebimizi yeniden değerlendirdiler. Şuan 115 lira olarak belirlendi. Yeni fiyatlar, biçerdöver esnafımıza bir nebze olsun nefes aldıracak” şeklinde konuştu.

 

04 Eki 2022 - 12:26 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel