Güneş enerjisi ihalesi iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul" projesi kapsamında Elbistan Ali Tekinsoy Ortaokulu’nun çatısına kuracağı güneş enerjisi projesinin ihalesi iptal edildi.

Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Yatırım İzleme Müdürlüğü tarafından il genelindeki 9 okulun çatısına güneş enerjisi sistemi kurulması için ihale düzenleneceğini duyurmuştu. Proje ile okulların kendi enerjisini güneşten üretmesi hedefleniyordu. Yine okullarda sensörlü lambalar kullanılacak, tüm bataryalar fotoselli olacak şekilde değiştirilecek, tüm aydınlatmalar LED olacak, yağmur suyunun bahçede kullanımı için depolanması sağlanacaktı. Bu çerçevede Elbistan’da projenin uygulanacağı okul da Ali Tekinsoy Ortaokulu olmuştu.

22 Eylül’de de ihalesi gerçekleştirileceği açıklanan ihale iptal edildi. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yer alan bilgilere göre, ihalenin iptal sebebi olarak ödenek yetersizliği gösterildi.

İptal sebebi ile ilgili, “Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 20.09.2022 tarihli yazısı ihale kapsamında yapılacak olan 9 okul çatısına GES projesinden, ödenek yetersizliğinden dolayı 7 okul çatısına GES projesi yapım işinden vazgeçildiğinden ihale iptal edilmiştir” denildi.

24 Eyl 2022 - 18:05 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel