ÇKS kayıtları, e-Devlet’e taşındı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, çiftçilerin tarımsal desteklerden yararlanmaları için her yıl güncellemeleri gereken Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarının, e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini söyledi.

Çitil, Çiftçi Kayıt Sistemi’ni (ÇKS) e- devlet üzerinden sisteme dahil edilmesiyle ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını bildirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, değişiklikle bazı aksaklıkları giderilerek, dijitalleşme sayesinde bürokrasiyi azaltmanın hedeflediğini anımsattı.

Çitil, “Ürün güncellemesi yapacak çiftçiler ekim ayı itibarıyla başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek. Bundan ürün güncellemesi yapacak çiftçiler yararlanacak olup, arazi bilgilerinde değişiklik yapacaklar ve ilk defa ÇKS'ye kayıt olacak çiftçiler ise İl/İlçe Müdürlüğüne başvuru yapacak. Çiftçi Belgesi, Ziraat Odalarından her yıl alınan Çiftçi Belgesi tüm başvurular için sadece ilk başvuruda alınacak.

Önceki düzenlemede 1 Eylül-sonraki yılın 30 Haziran tarihleri arasında olan başvuru süresi, üretim planlaması yapılabilmesi için başvurunun başladığı 31 Aralık'a alındı.  Böylece önceden 10 ay süre ile olan başvuru süresi 4 aya düşürülmüş oldu. Ayrıca, 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapan çiftçiler, ürün değişikliklerini şubat ayı içerisinde yapabilecek. Bunun yanında, ürün beyan formlarında yer alan muhtar ve 2 azanın imzası, fiiliyatta amaca hizmet etmediği için kaldırıldı. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

24 Eyl 2022 - 18:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel