Elbistan, sosyo-ekonomik gelişmişlikte 45 basamak yükseldi

Elbistan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayımladığı sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 2017’ye oranla 45 basamak birden yükselerek 294.oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilçe düzeyinde en son 2017 yılında yapılan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları’nın (SEGE), 2022 sonuçlarını açıkladı. 973 ilçeye ait İlçe SEGE-2022 çalışmasında ise sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanıldı. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenerek, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırıldı.

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) politika, strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmaları olarak biliniyor. Çalışmalarda, sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen değişkenler kullanılarak Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin gelişmişlik düzeyleri istatistiksel tekniklerle analiz edilmekte ve söz konusu birimlerin gelişmişlik sıralaması ortaya konuyor.

SEGE 2022’ye göre Elbistan’ın, araştırmaya dahil edilen 973 ilçe arasında 3.kademe gelişmişlikteki yeri değişmedi. 2017 yılındaki araştırmada 339.sırada yer alan Elbistan, 45 basamak birden yükselerek 2022’de 294.sıraya geldi.

Kahramanmaraş genelinde, 3.kademe gelişmişlik sıralamasındaki tek ilçe olan Elbistan, Onikişubat ve Dulkadiroğlu’nun ardından üçüncü oldu. Elbistan’ı, 4.kademedeki Afşin, Pazarcık ve Türkoğlu izledi. 5.kademe de ise Göksun, Türkoğlu, Nurhak ve Andırın ilçeleri yer aldı. 6.kademedeki ilçeler ise Çağlayancerit ve Ekinözü oldu.

 

17 Eyl 2022 - 18:01 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel