Kömür fiyatları kalorifer ve sobadan önce cep yakacak!

Elbistan’da doğal gaz kullanmayan bölgeler ve kırsal mahallelerdeki vatandaşlar, artan ısınma maliyeti karşısında kara kara düşünüyor. Fiyatı 7 bin liraya ulaşan kömür ve 2 bin 300 lira olan odun, soba ve kaloriferden önce cep yakacak.

Kaloriferli bir dairenin ısınma maliyeti ortalama 14 bin liranın üzerine çıkarken; sobalı evlerde de 7-8 bin lira arasında değişecek.

Elbistan’da doğal gaz verilmeyen konutlar ile kırsal mahallelerdeki vatandaşları odun-kömür telaşı sardı. Odun ve kömür ihtiyaçlarını kış kapıya dayanmadan almak için mahrukatçılar sitesine giden vatandaşlar, rakamlar karşısında kara kara düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl, dövize bağlı olarak fiyatı astronomik şekilde artan ısınma gideri için bu kışta da yüklü miktarda bütçe ayırmak zorunda kalacak. Elbistan Mahrukatçılar Sitesi’nde kaloriferlik ithal kömürün tonu 7 bin lira civarında satılıyor. Aynı şekilde sobalık ithal kömür almak isteyen vatandaşların da 5 bin 800 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Isınma maliyetini düşürmek isteyen vatandaşlara ise tonu 3 bin lira olan yerli soba kömürü seçeneği sunuluyor. Kömürle birlikte odun fiyatlarında da artış yaşanıyor. Kavak odunu 1200, söğüt odunu 1300, enkaz ve erik odunu ise 2 bin 300 liradan alıcı bekliyor.

Şekillenen bu rakamlar, kaloriferli dairede oturan bir vatandaşın ısınma gideri için 3 asgari ücrete yakın bir bütçe ayırması anlamına geliyor. Sobalı evlerde ise ısınma gideri, bu rakamın yarısından fazlaya tekabül ediyor.

Vatandaşlar ise, artan fiyatların gelir seviyesi ne olursa olsun her kesim için zorlayıcı olduğuna vurgu yapıyorlar.

 

17 Eyl 2022 - 17:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel